εκπαιδευτική ρομποτική

Ο Περιφερειακός Δ/ντης Εκπ/σης Πελοποννήσου, η Σ.Σ. Πληροφορικής και το ΚΕΠΛΗΝΕΤ Μεσσηνίας, σε συνεργασία με το 6ο Γυμνάσιο Καλαμάτας σας προσκαλούμε να ανταλλάξουμε ιδέες και εμπειρίες για τις δυνατότητες και τα οφέλη της Εκπαιδευτικής Ρομποτικής στην επιμορφωτική συνάντηση για εκπαιδευτικούς Πληροφορικής Γυμνασίων, ΕΠΑΛ και ΓΕΛ της Μεσσηνίας που έχουν τόπο μόνιμης κατοικίας την Καλαμάτα και η οποία θα γίνει την Τρίτη 8-12-2014 από 12.00 έως 14.00 στο 6ο Γυμνάσιο Καλαμάτας. Όλοι οι υπόλοιποι θα έχουν τη δυνατότητα  να συμμετέχουν μέσω τηλεδιάσκεψης (ooVoo).

Μετά την δίχρονη εμπειρία εκπαιδευτικής ρομποτικής, με συμμετοχές από 4 Δημοτικά, του ΓΕΛ Μεσσήνης και του 6ου Γυμνασίου Καλαμάτας, το οποίο συμμετείχε και στους δύο Παγκόσμιους Διαγωνισμούς Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, θα γίνουν παρουσιάσεις των μέχρι σήμερα συμμετοχών στο διαγωνισμό εκπαιδευτικής ρομποτικής Δημοτικού ? Γυμνασίου ? Λυκείου, και μια αρχική καθοδήγηση εκπαιδευτικών που θα αποφασίσουν να προπονήσουν ομάδες μαθητών στο μέλλον.

σεμινάριο

Η Σχολική Σύμβουλος Πληροφορικής Μεσσηνίας & Λακωνίας κ. Γεωργία Σπάλα και τα ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ Μεσσηνίας & Λακωνίας, με την υποστήριξη του ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. Αχαΐας, σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Πελοποννήσου και τις Δ/νσεις Δευτ/θμιας Εκπ/σης Μεσσηνίας και Λακωνίας, διοργανώνουν τρία  προαιρετικά σεμινάρια,  εκτός ωραρίου διδασκαλίας, δύο (2) στην Καλαμάτα, (ένα εκπαιδευτικών ΠΕ19-20 και ένα για τις υπόλοιπες ειδικότητες) και ένα (1) μικτών ειδικοτήτων στη Σπάρτη, με αντικείμενο την «Αξιοποίηση Τεχνικών Ασύγχρονης και εξ αποστάσεως Διδασκαλίας μέσα από το Περιβάλλον Ηλεκτρονικής Μάθησης Moodle«. Continue reading

ώρα κώδικα

Οι  Σχολικοί Σύμβουλοι Πληροφορικής με την αιγίδα του ΥΠΑΙΘ 148023/Γ2/17-09-2014 στο πλαίσιο δράσεων με τίτλο «Εβδομάδα Πληροφορικής: Ώρα Κώδικα» υποστηρίζουν και ενθαρρύνουν τη συμμετοχή των εκπαιδευτικών πληροφορικής στην παγκόσμια δράση Προγραμματισμού «Η Ώρα του Κώδικα» http://hourofcode.com/gr, http://code.org/.Afisa-A3-code-hour-4all-14-v1-2 Continue reading