Επειδή οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους πριν την ξενάγηση θέλουμε να σας ενημερώσουμε για τις συνθήκες με τις οποίες έγιναν οι σελίδες.

1) Ενώ τα προηγούμενα χρόνια διδάσκαμε το μάθημα των Ηλεκτρονικών Υπολογιστών στις τάξεις Δ' Ε' ΣΤ' (και μάλιστα με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον από τα παιδιά), φέτος μας έκοψαν τις δύο ώρες των υπολογιστών θεωρώντας τις σαν υπερωρίες και επειδή είμαστε ολιγοθέσιο σχολείο, δεν δικαιούμαστε υπερωρίες.(Είναι το νέο πρόγραμμα του Υπουργείου Παιδείας "Ίσες ευκαιρίες σε όλα τα Ελληνόπουλα").
Πρέπει να ξεκαθαρίσουμε εδώ ότι δεν θεωρούμε υπεύθυνο ούτε τον Δ/ντή του Σχολείου ούτε τον Σχολικό Σύμβουλο, οι οποίοι ήταν υποχρεωμένοι να τηρήσουν τον Νόμο αλλά τους ανωτέρους τους όσο ψηλά και αν βρίσκονται, γιατί δεν έχουν το δικαίωμα να κλείνουν την πόρτα στο αύριο δηλαδή τους Ηλεκτρονικούς Υπολογιστές που είναι ένα ΜΕΣΟ με το οποίο εμείς οι δάσκαλοι μπορούμε πολύ πιο εύκολα να μάθουμε όλα τα μαθήματα στα παιδιά με εικόνες και κίνηση. Αυτή θα είναι μια ουσιαστική μάθηση που θα τους μείνει και μετά το Σχολείο γιατί θα την κατακτήσουν μόνα τους με την μορφή παιχνιδιού που τους αρέσει.
Πόσες φορές ο καημένος ο δάσκαλος προσπαθεί να δώσει στα παιδιά να καταλάβουν ένα θέμα που δεν έχουν δει ποτέ (π.χ. Κίνηση γης και σελήνης γύρω από τον Ήλιο, αλλαγή μέρας-εποχών). Και λέει και ξανάλεει βάζει παιδάκια να κάνουν τη γη τον ήλιο την σελήνη αλλά πάλι δεν του βγαίνει, ο χρόνος τον πιέζει λόγω της μεγάλης ύλης και αναγκάζεται να προχωρήσει παρακάτω αφήνοντας τα 2/3 της τάξης με την απορία και την ελπίδα να το μάθουν αργότερα. Ενώ είναι τόσο απλό να το δει στην οθόνη του Ηλεκτρονικού Υπολογιστή τρισδιάστατο για να το καταλάβει. (Δοκιμάστε το αξίζει τον κόπο)

2)  Νομίζω ότι δεν έχω το δικαίωμα να στερήσω τα παιδιά αυτά από την μάθηση για μερικά ψωροχιλιάρικα που θα κερδίσει το Κράτος όταν κάθε χρόνο μέσω κάποιου προγράμματος του Υπουργείου μαζεύει στα Χανιά για τρεις ολόκληρες εβδομάδες ΜΟΝΟ τους Διευθυντές πληρώνοντας τους τα πάντα δηλαδή ξενοδοχεία γεύματα κλπ. αλλά και τους αποζημιώνει για τα εκτός έδρας.
Δεν λέω τέτοια προγράμματα καλά είναι αλλά πάρτε και το νέο δάσκαλο που αγαπά και ασχολείται με το αντικείμενο και τα έξοδα δεν θα πάνε χαμένα. Ενώ από την άλλη ο πιο νέος από τους Διευθυντές  σε δυο χρόνια θα βγει στην σύνταξη δηλαδή είναι άχρηστα αν μάθει ότι μάθει.
Αλλά δεν είναι μόνο αυτό γιατί δεν το κάνει όταν τα σχολεία είναι κλειστά ή το απόγευμα;
Ξέρετε γιατί; Γιατί δεν θα πατήσει κανένας από αυτούς άρα είναι για μένα μια φωτογραφική προσφορά για να ξεκουράσει μια μερίδα δασκάλων που είναι στη δύση της καριέρας τους, και από την άλλη θέλει να δείξει ότι προωθεί τα προγράμματα Ηλεκτρονικών Υπολογιστών του σχολείου.
Και δεν είναι μόνο αυτό αλλά για ένα μήνα περίπου μετατρέπει τους υπόλοιπους δασκάλους των σχολείων τους από δάσκαλους σε φύλακες παιδιών.

3)  Επειδή λοιπόν δεν έχω το δικαίωμα να στερήσω τα παιδιά αυτά από την μάθηση ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ να δημιουργήσω μια ομάδα από τα παιδιά που θα ήθελαν να χάσουν κάποια απογεύματα τους. Ζήτησα λοιπόν από τα παιδιά να δηλώσουν συμμετοχή και εκεί προς μεγάλη μου έκπληξη είδα την συμμετοχή όλων των παιδιών ακόμα και των μικρών τάξεων, ακόμα και άτομα εκτός σχολείου δήλωσαν συμμετοχή.
Φυσικά επειδή ήμουν μόνος δεν μπορούσα να κάνω τίποτα και αναγκάστηκα, (για να δουλέψει όλο το σχολείο), από κάθε Τάξη να διαλέξω τρεις μαθητές οι οποίοι θα έρχονται σε επαφή με τους υπολογιστές τα απογεύματα.
Ζητώ λοιπόν και Δημόσια συγγνώμη από τους γονείς των υπόλοιπων παιδιών αλλά και από εσάς τους επισκέπτες για την περιορισμένη δουλειά που θα δείτε.

4)   Όλα αυτά δεν τα λέω για να πείτε ο καλός δάσκαλος και μπράβο, αλλά τα λέω και γιατί έχω έρθει σε απόγνωση. Από την μια μεριά οι γονείς που πιέζουν γιατί είδαν με πόση χαρά και ενδιαφέρον ασχολούνται τα παιδιά τους  με τους Ηλεκτρονικούς Υπολογιστές και από την άλλη ο ΝΟΜΟΣ για τον οποίο ποτέ κανένας δεν έκανε τίποτε όταν πολεμούσε μόνος.
Αυτό κάνω και εγώ τώρα δηλαδή ΤΙΠΟΤΑ μιας και τόσα χρόνια δεν σκέφτηκα να μπω σε κάποιο πολιτικό κόμμα και μέσω συνδικαλισμού, διασυνδέσεων κλπ. να πετυχαίνω αυτά που θέλω.

Αρκετά σας ζάλισα όμως τώρα μπορείτε να δείτε το υπόλοιπο site μας.

Επιστροφή Συνέχεια

Δημιουργός  Συγκελάκης  Γιώργος