VCNT - Visitorcounter

Today 0 All 6

Currently are one guest and no members online

Ο ΚΑΙΡΟΣ

Γιατί να μάθω γαλλικά;

Τα γαλλικά στον κόσμο

Τα γαλλικά, μαζί  με τα αγγλικά, είναι μια από τις δύο γλώσσες που ομιλούνται  σε όλες τις ηπείρους. Υπάρχουν πάνω από 200 εκατομμύρια γαλλόφωνοι σε όλο τον κόσμο και πάνω από 80 εκατομμύρια μαθητές που διδάσκονται τα γαλλικά με τη βοήθεια 900.000 καθηγητών.

Τα γαλλικά  χρησιμοποιούνται ως  επίσημη  γλώσσα και γλώσσα εργασίας σχεδόν σε όλους τους διεθνείς οργανισμούς: ΟΗΕ, ΟΥΝΕΣΚΟ, Συμβούλιο της Ευρώπης κλπ.

ΟΙ Γάλλοι και το εκπαιδευτικό τους σύστημα

Οι Γάλλοι και το Εκπαιδευτικό τους Σύστημα

Σύμφωνα με το εκπαιδευτικό σύστημα της Γαλλίας, η φοίτηση των μαθητών διαρκεί 12 χρόνια. Συγκεκριμένα φοιτούν πέντε χρόνια στο δημοτικό σχολείο, τέσσερα χρόνια στο γυμνάσιο και τρία χρόνια στο λύκειο.

Το λύκειο αποτελείται από τρεις τάξεις, την Πρώτη - Seconde, την Δευτέρα - Premiere και την Τρίτη - Terminale για μαθητές ηλικίας 15-16 και 17-18 ετών αντίστοιχα.

Στη Δευτέρα και στη Τρίτη τάξη οι μαθητές κατανέμονται σε τρεις κλάδους: α) Λογοτεχνικός - Litteraire L β) Επιστημονικός - Scientifique  S και γ) Κοινωνικοοικονομικός - Economique et sociale ES.

Έπειτα από τη τελευταία τάξη του Λυκείου δίνουν εξετάσεις για να αποκτήσουν απολυτήριο που ονομάζεται "Baccalaureat".

Με βάση τις εξετάσεις για το Baccalaureat, καταλαμβάνουν τις διάφορες θέσεις στη τριτοβάθμια εκπαίδευση που αποτελείται από Τεχνικές Σχολές και Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα.

Τα ιδρύματα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης είναι α) Το BTS Brevet Technique Superieur όπου η φοίτηση διαρκεί δύο χρόνια, β) Το Universite, το Πανεπιστήμιο και γ) Το Grande Ecole, το οποίο είναι και το πιο αναγνωρισμένο ανώτατο εκπαιδευτικό ίδρυμα και το δίπλωμα που λαμβάνει όποιος φοιτά σε αυτό έχει μεγαλύτερο κύρος και από αυτό του Πανεπιστημίου.

Τα λύκεια που υπάρχουν στη Γαλλική επαρχία αναλογούν σε μεγάλες περιφέρειες, δηλαδή υπάρχουν σε μία πόλη σχολεία, τα οποία καλύπτουν τις ανάγκες εκπαίδευσης μαθητών, που κατοικούν και σε γειτονικές περιοχές.

ΟΙ διακοπές των μαθητών στη Γαλλία

Οι διακοπές των μαθητών στη Γαλλία

Τα σχολεία στη Γαλλία κλείνουν δύο εβδομάδες τα Χριστούγεννα, δύο εβδομάδες την περίοδο του Καρναβαλιού το Φεβρουάριο, δύο εβδομάδες το Πάσχα, εννέα εβδομάδες το καλοκαίρι και 1,5 εβδομάδα το φθινόπωρο.