Αρχική Βιογραφικό Διδακτικη Εμπειρια σε Προγραμματα Επιμορφωσης Εκπαιδευτικων/Ενηλικων

Διδακτικη Εμπειρια σε Προγραμματα Επιμορφωσης Εκπαιδευτικων/Ενηλικων PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Γεώργιος Ερρίκος Χλαπάνης
Κυριακή, 31 Οκτώβριος 2010 07:58

Διδακτικη Εμπειρια σε Προγραμματα Επιμορφωσης Εκπαιδευτικων/Ενηλικων

[Απρίλης- Ιούνιος 2008] Πρόγραμμα Επιμόρφωσης καθηγητών πληροφορικής Επιμορφωτής στο πρόγραμμα επιμόρφωσης «Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών Πληροφορικής» στα αντικείμενα επικαιροποίησης «Αλγοριθμική και Προγραμματισμός», «Visual Basic», «Πολυμέσα και Συγγραφή Πολυμέσων» και «Ανοιχτό Λογισμικό». Επιπλέον επιμορφωτής σε θέματα Διδακτικής της Πληροφορικής και Εκπαιδευτικού Λογισμικού. Συνολική διάρκεια επιμόρφωσης 45 ώρες.

[Φλεβάρης, Σεπτέμβρης 2006] Πρόγραμμα «ΗΡΩΝ» Επιμορφωτής σε 2 σεμινάρια απόκτησης των βασικών δεξιοτήτων στη χρήση των ΤΠΕ για δημότες του Δήμου Κω. Διάρκεια του κάθε σεμιναρίου 50 ώρες.

[11/2003 ? 4/2004] Πανεπιστήμιο Αιγαίου: Κοινότητα Μάθησης Εκπαιδευτικών Συντονιστής και υπεύθυνος λειτουργίας του Προγράμματος Επιμόρφωσης από Απόσταση (μέσω διαδικτύου) του Πανεπιστημίου Αιγαίου, με τίτλο «Κοινότητα Μάθησης Εκπαιδευτικών». Το αντικείμενο της επιμόρφωσης ήταν οι «Τεχνολογίες των Πληροφοριών και των Επικοινωνιών στην Εκπαίδευση», [ιστοσελίδα www.rhodes.aegean.gr/LTEE/kme]. Το τυπικό πρόγραμμα μαθημάτων της Κοινότητας, ήταν διάρκειας πέντε μηνών

[Δεκέμβριος 2003-Απρίλιος 2004] και πραγματοποιήθηκαν 15 ηλεκτρονικά υποστηριζόμενα μαθήματα για διάφορες ειδικότητες εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Στο πρόγραμμα συμμετείχαν 68 εκπαιδευτικοί ως επιμορφούμενοι και 23 εκπαιδευτές/καθηγητές (κυρίως τριτοβάθμιας εκπαίδευσης).

[5/2003 ? 6/2003] Πανεπιστήμιο Αιγαίου: Πιλοτική Κοινότητα Μάθησης Συντονιστής και υπεύθυνος λειτουργίας του Προγράμματος Επιμόρφωσης από Απόσταση (μέσω διαδικτύου) του Πανεπιστημίου Αιγαίου, με τίτλο «Πιλοτική Κοινότητα Μάθησης». Το αντικείμενο της επιμόρφωσης ήταν οι «Τεχνολογίες των Πληροφοριών και των Επικοινωνιών στην Εκπαίδευση».

[1/9/2002 έως 1/11/2002] (ΚτΠ): Αρχική Επιμόρφωση των Εκπαιδευτικών στις ΤΠΕ ΥΠΕΠΘ (Πρόγραμμα Π1) Επιμορφωτής σε 2 σεμινάρια απόκτησης των βασικών δεξιοτήτων στη χρήση των ΤΠΕ (Πρόγραμμα Π-1) για εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων. Διάρκεια του κάθε σεμιναρίου 48 ώρες.

[Μάης 1999] Πρόγραμμα «ΟΔΥΣΣΕΙΑ», υποπρόγραμμα «ΤΗΛΕΜΑΧΟΣ ΙΙ» Υλοποίηση σεμιναρίου επιμόρφωσης 35 ωρών των καθηγητών του Γυμνασίου Πάτμου και του Λυκείου Πάτμου στο πλαίσιο του «ΤΗΛΕΜΑΧΟΣ ΙΙ», πάνω σε θέματα χρήσης λειτουργικού συστήματος NT, επεξεργασία κειμένου, λογισμικού Lotusnotes, internet, intranet σχολείων, κλπ.

[Οκτώβρης 1999] Πρόγραμμα «ΟΔΥΣΣΕΙΑ», υποπρόγραμμα «ΤΗΛΕΜΑΧΟΣ ΙΙ» Υλοποίηση σεμιναρίου επιμόρφωσης 35 ωρών των καθηγητών του 2ου Γυμνασίου Λέρου και του ΤΕΕ Λέρου στο πλαίσιο του «ΤΗΛΕΜΑΧΟΣ ΙΙ», πάνω σε θέματα χρήσης λειτουργικού συστήματος NT, επεξεργασία κειμένου, λογισμικού Lotusnotes, internet, intranet σχολείων, κλπ.

[Οκτώβρης 1997 και Μάης 1998] Πρόγραμμα Κινητικότητας. Γραφείο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Βορείου Δωδεκανήσου. Οργανωτής και κεντρικός εισηγητής σε σεμινάρια που οργανώθηκαν στα πλαίσια των προγραμμάτων κινητικότητας του ΕΠΕΑΕΚ. Θέμα των σεμιναρίων η επιμόρφωση των εκπαιδευτικών ειδικότητας πληροφορικής σε θέματα της ειδικότητάς τους.

[Μάρτης 1993 ? Μάρτης 1995] Τμήμα Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών του Πολυτεχνείου Κρήτης. Βοηθός καθηγητή σε οργάνωση εργαστηρίων και διδασκαλία προπτυχιακών μαθημάτων στο Πολυτεχνείο Κρήτης. Θέματα συχνής ενασχόλησης : γλώσσες προγραμματισμού Pascal, C και C++, Δομές Δεδομένων, Δίκτυα Υπολογιστών, Berkeley Unix, Θέματα Αρχιτεκτονικής ΗΥ, κλπ.

[4/1994 - 5/1994] Οργανισμός Ανάπτυξης Δυτικής Κρήτης (Ο.Α.ΔΥ.Κ) Διδασκαλία σε σεμινάριο για χρήση του Unix Λειτουργικού Συστήματος, διάρκειας τριάντα (30) ωρών. Το σεμινάριο είχε χρηματοδοτηθεί από το ΜΟΠ Πληροφορικής.

Αγαπημενες Εικονες

IM000067.jpg