Γενικές πληροφορίες για το σχολείο μας

Το σχολείο μας είναι πρωινό. Bρίσκεται στον περιφεριακό δρόμο της Παροικίας, δίπλα από το αρχαιολογικό μουσείο. Είναι το παλαιότερο σχολείο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της Πάρου και για το λόγο αυτό έχει μείνει ο τίτλος του "Γυμνάσιο Πάρου" και όχι "Παροικίας". Το πρώτο κτίριο κατασκευάστηκε στις αρχές της δεκαετίας του '60, στη συνέχεια έγινε η δεύτερη μεγάλη επέκταση τη δεκαετία του '70, μια μικρή προσθήκη έγινε στο τέλος της δεκαετίας του '90 και τέλος τοποθετήθηκαν και τρεις προκατασκευασμένες αίθουσες σε όμορο οικόπεδο, στα μέσα της δεκαετίας του 2000. Στο χώρο του οικοπέδου αυτού κατασκευάστηκε γήπεδο μπάσκετ και βόλεϊ το σχολικό έτος 2012-2013. Διαθέτει εργαστήρια Φυσικών επιστημών, Πληροφορικής και Τεχνολογίας. Είναι από τα μεγαλύτερα, σε αριθμό παιδιών, σχολεία των Κυκλάδων, που τα τελευταία χρόνια κυμαίνεται γύρω στούς 300 μαθητές.

Το ιστολόγιο του Σχολείου μας.

Εορτολόγιο

Ρολόι