dotcomwebdesign.com

Επάγγελμα: Εκπαιδευτικός

Τόπος καταγωγής: Κολινδρός

Οικογενειακή κατάσταση:

Είμαι παντρεμένη με το Γιώργο Μαρνέρη (Χημικό, ιδιοκτήτη φροντιστηρίου) από το 1984. Έχουμε 2 παιδιά, τον Ηλία (1985), φοιτητή του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (Α.Π.Θ.) και την Αλεξία (1987), φοιτήτρια της Ιατρικής Σχολής (Α.Π.Θ.).

Σπουδές - Επιμόρφωση - Άλλες γνώσεις:

• Πτυχιούχος της Σχολής Νηπιαγωγών (Θεσσαλονίκη)
  • Πτυχιούχος Τεχνολόγος - Γεωπόνος του Τ.Ε.Ι. Θεσσαλονίκης.
  • Σε όλη τη διάρκεια της εκπαιδευτικής μου σταδιοδρομίας συμμετέχω και παρακολουθώ συνεχώς επιμορφωτικά σεμινάρια που διοργανώνονται από το ΥΠ.Ε.Π.Θ. τόσο σε πανελλήνιο, όσο και σε τοπικό επίπεδο.
  • Παρακολούθησα σεμινάρια στα πλαίσια της Εισαγωγικής Επιμόρφωσης του 2ου Π.Ε.Κ. Θεσσαλονίκης του ΥΠ.Ε.Π.Θ.
  • Συμμετείχα και κατέχω το δίπλωμα Προγράμματος Επιμόρφωσης στο πρόγραμμα του έργου "Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών στην Αξιοποίηση των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών στην Εκπαίδευση" του Επιχειρησιακού Προγράμματος "Κοινωνία της Πληροφορίας" του Γ΄Κ.Π.Σ. - ΥΠ.Ε.Π.Θ.
  • Γνωρίζω να γράφω και να μιλάω αγγλικά σε ικανοποιητικό βαθμό.

Επαγγελματική δράση:

• Έχω εργαστεί ως ιδιωτική υπάλληλος στην Αγροτική Κολινδρού, στην Ελληνική Βιομηχανία Ζαχάρεως (Ε.Β.Ζ.) και στην Ελληνική Βιομηχανία Ζωοτροφών (ΕΛ.ΒΙ.Ζ).
  • Στη συνέχεια εργάστηκα ως Αναπληρώτρια Νηπιαγωγός στους Νομούς Λαρίσης, Ημαθίας και Πιερίας.
  • Από το 1995 διδάσκω ως διορισμένη καθηγήτρια στο 2ο ΤΕΕ Κατερίνης.

Δραστηριότητα στο χώρο της εκπαίδευσης:

Σε όλη τη διάρκεια της έως τώρα υπηρεσίας μου συμμετείχα σε Εκπαιδευτικά Προγράμματα της Ευρωπαϊκής Ένωσης και του ΥΠΕΠΘ. Συγκεκριμένα:

• Παρακολούθηση ειδικού επιμορφωτικού προγράμματος με θέμα: Η δυναμική της ομάδας στη σχολική τάξη και η συνεργατική διδασκαλία και μάθηση
  • Συμμετοχή σε σεμινάριο με θέμα: Θεατρική αγωγή, θεατρικό παιχνίδι μέσα από θεωρητική και πρακτική προσέγγιση (Δήμητρα Τσουκαρέλα)
  • Συμμετοχή για την πραγματοποίηση πολιτιστικού προγράμματος με θέμα: Κατασκευή χριστουγεννιάτικης φάτνης
  • Συμμετοχή στα προγράμματα Δαίδαλος 2 φορές με θέμα: μάσκες για εκπλήξεις και άλλες διακοσμήσεις, συμμετοχή στις αντίστοιχες εκθέσεις στη Θεσσαλονίκη. Κατά το σχολικό έτος 2005 - 2006 κατά τη συμμετοχή μου με το 2ο ΤΕΕ βραβευτήκαμε για τη συμμετοχή μας στο πρόγραμμα Δαίδαλος τόσο σε επίπεδο Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη), όσο και σε Πανελλήνιο επίπεδο (Πάτρα).
  • Συμμετοχή σε σεμινάριο «Πρώτες Βοήθειες – ΚΑΡΠΑ»
  • Συμμετοχή σε πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης με θέμα την ανακύκλωση
  • Συμμετοχή σε πρόγραμμα Σωκράτης, δράση Comenius με θέμα: Περνώντας τα σύνορα: Η μετανάστευση στην Ευρώπη, Σχολικά Έτη: 2005 - 2008
  • Συμμετοχή σε τουλάχιστον 10 προγράμματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης και αγωγής υγείας με θέματα διατροφής, διακόσμησης, εικαστικών δημιουργιών κ.α.
  • Παρακολούθηση σεμιναρίου με θέμα: Αξιοποίηση των τεχνολογιών της πληροφορίας και των επικοινωνιών στην εκπαίδευση

Πολιτική δράση:

Είμαι υποψήφια Νομαρχιακή Σύμβουλος στο Νομό Πιερίας στις εκλογές του 2006, στηρίζοντας την παράταξη του Γιώργου Παπαθανασίου - Πιερία, Νέα Πορεία.

Στα πλαίσια της γνωριμίας μου με τις γυναίκες της Πιερίας πραγματοποιήθηκε εκδήλωση τη Δευτέρα 17 Ιουλίου στο καφέ - εστιατόριο "Πλάζα". Την εκδήλωση τίμησε με τη συμμετοχή του μεγάλος αριθμός γυναικών.

Μπορείτε να "κατεβάσετε" το κείμενο του χαιρετισμού εδώ

Κοινωνική δράση:

• Είμαι μέλος του Συλλόγου Κολινδρινών Κατερίνης. Συμμετέχω ενεργά σε όλες τις δραστηριότητες του Συλλόγου τιμώντας έτσι τον τόπο καταγωγής των γονιών μου.
  • Υπήρξα Μέλος του Αθλητικού Συλλόγου "Αρχέλαος" Κατερίνης (Κολυμβητικό Τμήμα)

Συνδικαλιστική δράση:

Είμαι μέλος της Ε.Λ.Μ.Ε. και της Ε.Λ.Τ.Ε.Ε.

Άλλα στοιχεία:

Συμμετείχα στην καλλιτεχνική έκθεση της Ε.Λ.Μ.Ε. Ν. Πιερίας με θέμα: "Οι καθηγητές δημιουργούν...", στο κτίριο της Ν.Ε.Λ.Ε. Πιερίας.

Διάγραμμα τόπου Μορφή εκτύπωσης Επικοινωνία