Ζούμε σε μια εποχή που όλα κινούνται και καθορίζονται από το Διαδίκτυο, αλλά και τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Νέοι, έψηβοι, αλλά και μεγαλύτερης ηλικίας άνθρωποι δαπανούν ολοένα και μεγαλύτερο χρόνο σε διαδικτυακές δραστηριότητες.

Σταδιακά ο χρόνος ενασχόλησής τους με το διαδίκτυο αυξάνεται και οι έφηβοι βυθίζονται σε μια πραγματικότητα πολύ χαοτική και επικίνδυνη, απομακρυνόμενοι από την πραγματική ζωή!

Μέσα από τη σχολική πραγαμτικότητα αντιμετωπίζουμε και περιπτώσεις μαθητών και μαθητριών που έρχονται άυπνοι, ζαλισμένοι, χαμένοι ουσιαστικά από τις ανεξέλεγκτες ώρες ενασχόλησής τους με το ίντερνετ! Στην εποχή της κρίσης και ενήλικες εξαρτώνται από τη χρήση του, υποκαθιστώντας τη ζωή που χάνουν με μια εικονική ζωή μέσα από παιχνίδια, όπως το second life!

ο εθισμός οδηγεί ακόμη και στο θάνατο!

ΕΘΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ