Γ. Software – Το Λογισμικό του Δ.Π

α.) Το MyScript Stylus είναι μια διαδραστική εφαρμογή αναγνώρισης γραφής που συνεργάζεται με μια συσκευή οθόνης αφής, μια ταμπλέτα γραφικών, έναν διαδραστικό πίνακα, ή κάποιο άλλο περιβάλλον εργασίας ψηφιακού μελανιού που συνδέεται απευθείας με έναν υπολογιστή.
φωτό:στο κέντρο της επιφάνειας εργασίας φαίνεται το MyScript Stylus & το εικονικό πληκτρολόγιο

Το κείμενο που γράφεται στην περιοχή εισαγωγής μετατρέπεται αμέσως σε ψηφιακό κείμενο και εισάγεται στην ενεργή εφαρμογή (πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένου, υπολογιστικό φύλλο, ημερολόγιο, πρόγραμμα επεξεργασίας e-mail και ούτω καθεξής).

β.)  Το e-Beam Interact Scrapbook

Το Scrapbook μετατρέπει κάθε επιφάνεια προβολής σε ψηφιακό πίνακα. Στις σελίδες του που φαίνονται στην φωτό αριστερά (παρόμοια με τη διάταξη διαφανειών στο PowerPoint) αποθηκεύεται όλη η εργασία μας στην τάξη (ότι γράψουμε) και μπορεί να εξαχθεί σε διάφορες μορφές αρχείων  όπως: pdf htmlbmpjpg tiffppt/powerpoint.

To χαρακτη-ριστικό αυτό επιτρέπει να δίνουμε το αρχείο σε μαθητές μας που λείπουν για να δουν τι κάναμε στο μάθημα πώς λύσαμε ασκήσεις κλπ.

Στην επιφάνειά του στο μέσον της οθόνης είναι ο χώρος που μπορούμε να γράψουμε και να σχεδιάσουμε αφού υπάρχουν κουμπιά εργαλείων ενώ δεξιά υπάρχει μια συλλογή εικόνων και εργαλείων που κατά τη κρίση μας μπορούν να χρησιμοποιηθούν έτοιμα στο μάθημα. Μέσω του λογισμικού και χρήση κάμερας είναι δυνατό δυο τάξεις διαφορετικών σχολείων να εργαστούν από κοινού σε ένα είδος τηλεδιάσκεψης.

επιστροφή στα περιεχόμενα