Δ. )  ΤΡΟΠΟΙ ΧΡΗΣΗΣ - Σενάρια

α.) Στην αίθουσα διδασκαλίας – οργάνωση/χρηστικότητα.

Η αίθουσά μας θα πρέπει να είναι χρηστική ώστε να μην χάνουμε χρόνο για την εγκατάσταση του συστήματος (φορητός-βιντεοπροβολέας-Δ.Π) άρα αρκετές πρίζες (3) ή ένα πολύπριζο ασφαλείας, πρόσβαση σε ασύρματο ίντερνετ ή με πρίζες … για αποφυγή ακτινοβολίας, γραφείο που θα τοποθετηθεί ο εξοπλισμός μπροστά από τα θρανία των μαθητών και στην κατάλληλη απόσταση από τον πίνακα της τάξης (whiteboard) είναι πράγματα που θα πρέπει να φροντίσουμε  ώστε να μην χάνουμε χρόνο και να μη γίνεται κουραστική για εμάς και τους μαθητές η χρήση του Δ.Π .

β.) Στο σχολικό εργαστήριο Η/Υ.

Αρχικά θα πρέπει να βεβαιωθούμε ότι το εργαστήριό μας είναι και παραμένει στημένο σύμφωνα με τις προδιαγραφές των σχολικών εργαστηρίων*. Θα χρειαστεί μετά από τόσα χρόνια που πέρασαν από τη δημιουργία του σχολικού εργαστηρίου να σκεφτούμε την αναβάθμιση κάποιων από τους Η/Υ μας.  Ειδικότερα θα χρειαστεί να υπάρχει ασύρματη πρόσβαση ή Ethernet στο δίκτυο του εργαστηρίου από το φορητό μας ( εννοούμε τον η/υ που βρίσκεται σε σύνδεση με το Δ.Π) ώστε να είναι δυνατή η αποθήκευση των δραστηριοτήτων μας από τους μαθητές σε κάθε υπολογιστή του εργαστηρίου ξεχωριστά –εφόσον θέλουμε να παίρνουν οι μαθητές το «μάθημα» στο σπίτι, χαρακτηριστικό που επιτρέπει να δοθεί το μάθημα σε αποθηκευτικό μέσο π.χ cd  σε μαθητές που απουσιάζουν.
     Να είναι εγκατεστημένο το λογισμικό
Scrapbook σε κάθε Η/Υ του εργαστηρίου ώστε οι μαθητές να σχεδιάζουν τις εργασίες τους.
    Με δεδομένο ότι όλοι οι Η/Υ του εργαστηρίου είναι συνδεδεμένοι σε δίκτυο θα μπορούν για παράδειγμα να βρίσκουν πληροφορίες στο ίντερνετ και να τις «στέλνουν»  (αποθηκεύοντάς τες σε καθορισμένο φάκελο του φορητού μας Η.Υ) στο φορητό υπολογιστή του διαδραστικού για να ενσωματωθούν εκείνη την ώρα στη κοινή εργασία που βρίσκεται σε εξέλιξη ή και να προβάλουν απευθείας τις εργασίες τους στον πίνακα ή να κρατήσουν αντίγραφα ολόκληρου του μαθήματος. Αυτό απλοποιεί ιδιαίτερα τη διεξαγωγή
project και συντομεύει το χρόνο δημιουργίας τους.

*EAITY Νοε.2006 Αρχιτεκτονική Σχολικών Εργαστηρίων. Το αρχείο είναι σε
pdf μορφή και μπορείτε να το βρείτε στην αρχική σελίδα.

Επιστροφή στα Περιεχόμενα