Ε. ) ΤΙ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΟΙ  Δ. Π   – ΤΡΟΠΟΙ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΟΥΣ

Ενίσχυση της ενεργητικής μάθησης των μαθητών, καθώς το κύριο χαρακτηριστικό της εν λόγω τεχνολογίας είναι πως προωθεί την εφαρμογή στρατηγικών μάθησης που αφορούν ολόκληρη την τάξη. Αυτές οι στρατηγικές εμπεριέχουν παρουσίαση από τον εκπαιδευτικό, πρόκληση προβληματισμού, διαχείριση συζήτησης με όλη την τάξη, ανασκόπηση της εργασίας που αναπτύχθηκε μέσω ατομικής ή ομαδικής εργασίας, καθώς και αξιολόγηση από όλη την τάξη.
και ακόμη:

* Υποκαθιστούν πλήρως τον παραδοσιακό μαυροπίνακα.

* Αποδεσμεύουν τους μαθητές από την παρακολούθηση οθονών υπολογιστών (όπου συνήθως κάθονταν ανά τρεις).

* Επιτρέπουν την προσθήκη στο μάθημα κινούμενων γραφικών, βίντεο και μαγνητοφωνημένου ήχου. Το επιπλέον αυτό υλικό του μαθήματος μπορεί να προέλθει από διάφορες πηγές, όπως: DVD, τηλεοπτικά προγράμματα ή ιστοσελίδες του Διαδικτύου.

* Επιτρέπουν τον τονισμό των σημαντικότερων σημείων από τα προβαλλόμενα, καθώς και την αντιγραφή και εκτύπωση των εκάστοτε περιεχομένων του πίνακα. Εντέλει, ολόκληρα μαθήματα μπορούν να «σώζονται» και να προστίθενται στην ηλεκτρονική βιβλιοθήκη του σχολείου.

β.) Οι τρόποι αξιοποίησής τους ποικίλλουν, αλλά συνήθως εστιάζονται στις ακόλουθες δράσεις:

* «Αποθήκευση» μαθημάτων, για να δοθούν σε μαθητές που απουσίαζαν.

* Δημιουργία βίντεο-μαθημάτων που μπορούν να αναρτηθούν σε σχολική ιστοσελίδα.

* Διδασκαλία γεωγραφίας και αστρονομίας μέσω διασύνδεσης με διαδικτυακούς χάρτες (όπως τα Google Maps και Google Earth).

* Προβολή παρουσιάσεων δημιουργημένων τόσο από δασκάλους όσο και από μαθητές.

* Δημιουργία ψηφιακών διηγήσεων - κόμικς

* Δημιουργία πορτφόλιο εργασιών

* Διδασκαλία χρήσης υπολογιστών

* Ασκήσεις ιδεών (brainstorming)