body { background-image: url("01.jpg"); background-repeat: no-repeat; }

Η Περίληψη

Η παρουσίαση μας

Σχετικά με το Project

Η εργασία που  παρουσιάσαμε αποτελεί  ένα διαθεματικό σχέδιο εργασίας. Εργαστήκαμε ομαδοσυνεργατικά με  ομάδες εργασίας. H ομάδα των Χαρτογράφων αλλά και οι άλλες 4 ομάδες μας χρησιμοποίησαν το λογισμικό "Ταξιδεύοντας με τους Χάρτες στην Ελλάδα και τον Κόσμο - Talent"  και συμπληρωματικά την εφαρμογή Google Earth/Maps. Σκοπός μας ήταν η δημιουργία ενός θεματικού χάρτη με όλες τις απαιτούμενες πληροφορίες σε ηλεκτρονική μορφή από το διαδίκτυο. Ο multimedia τίτλος "Αρχαιομανία" αλλά και η Βικιπαίδεια, μας έδωσαν τις απαιτούμενες πληροφορίες.

Η φιλοσοφία μας

Επειδή οι ομάδες εργασίας μας είχαν επικαλυπτόμενα σε μερικό βαθμό φύλλα εργασίας, κρίθηκε απαραίτητο να χρησιμοποιήσουμε όλοι το λογισμικό Ταξιδεύοντας με τους χάρτες στην Ελλάδα και τον Κόσμο – Talent.  Το λογισμικό αυτό είναι εναρμονισμένο με το Ενιαίο Πλαίσιο Προγραμμάτων Σπουδών όπως και με το Αναλυτικό Πρόγραμμα και χωρίς να αντικαθιστά το σχολικό μας εγχειρίδιο λειτουργεί συμπληρωματικά και αθροιστικά. Επιπλέον συντάσσεται με τη φιλοσοφία της ένταξης των νέων τεχνολογιών στην εκπαίδευση αλλά και της προστιθέμενης αξίας που προκύπτει μέσω της βελτίωσης του τρόπου που μαθαίνουμε και την ανάπτυξη δεξιοτήτων ενώ ταυτόχρονα είναι και εργαλείο αξιολόγησης των γνωστικών δεξιοτήτων. Και σε συνδυασμό με το Google Earth και το Google Maps μας έδωσε τη δυνατότητα εμείς να δημιουργήσουμε και να ανακαλύψουμε τη γνώση μόνοι μας αφήνοντας στο δάσκαλό μας ένα επικουρικό και καθοδηγητικό ρόλο. Πολύτιμες ήταν για μας οι συμβουλές και η υποστήριξη του Σχολικού μας Συμβούλου της 3ης εκπαιδευτικής περιφέρειας Χαλκιδικής, κου Παρασκευά Απόστολου καθώς και η συνεργασία του καθηγητή πληροφορικής κου Τιφτικτσόγλου Σόλωνα.

Ο εκπαιδευτικός και οι μαθητές-τριες του ΣΤ1

Τα βίντεο μας

Αξιολόγηση

Φύλλα Εργασίας 10