Μέσα στη σχολική χρονιά η αντικατάσταση των Διευθυντών Σχολείων ανακοίνωσε ο υπ. Παιδείας στην ΟΛΜΕ –Από το 2009 αυξήσεις.

Στις 11:30  πραγματοποιήθηκε η προγραμματισμένη συνάντηση του υπουργού Παιδείας Ευριπίδη Στυλιανίδη με το Διοικητικό Συμβούλιο της ΟΛΜΕ, ενώ μετά τις 1 το μεσημέρι ακολούθησε συνάντηση  με το Διοικητικό Συμβούλιο της  ΔΟΕ.

Η κάλυψη των κενών θέσεων στα σχολεία της πρωτοβάθμιας και της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, η οικονομική αναβάθμιση των εκπαιδευτικών και η αύξηση των δαπανών για την Παιδεία είναι τα τρία βασικότερα θέματα που τέθηκαν σήμερα από τους εκπροσώπους δασκάλων και καθηγητών.

Ο υπουργός Παιδείας απάντησε ότι θα μελετήσει τα θέματα που ανέδειξαν τα Διοικητικά Συμβούλια των δύο ομοσπονδιών και ότι θα τις καλέσει ξανά σε διάλογο σε σύντομο χρονικό διάστημα.Στο αίτημα για αυξήσεις των καθηγητών ο κ. Στυλιανίδης είπε ότι ήδη έχει καταρτιστεί από την προηγούμενη πολιτική ηγεσία του υπουργείου Παιδείας ο προϋπολογισμός και ότι συζητήσεις μπορούν να γίνουν για τον προϋπολογισμό του 2009.
  Για τις κρίσεις διευθυντών Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων απάντησε ότι θα συνεχιστούν οι διαδικασίες επιλογής οι οποίες και θα ολοκληρωθούν μέσα στον Οκτώβριο και ότι  η αντικατάστασή τους θα γίνει μέσα στη σχολική χρονιά .

Ο πρόεδρος της Διδασκαλικής Ομοσπονδίας, Δημήτρης Μπράτης, δήλωσε πως το ΔΣ ζήτησε από τον κ. Στυλιανίδη  να μεταβιβάσει στον πρωθυπουργό το αίτημα για συνάντηση με τον κ. Καραμανλή.