1-3-08

ΥΠΕΠΘ: Χρονοδιάγραμμα για τις μεταθέσεις – αποσπάσεις – διορισμούς - προσλήψεις εκπαιδευτικών

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ

Οι άξονες του χρονοδιαγράμματος της επιτροπής σχεδιασμού υπηρεσιακών μεταβολών του ΥΠΕΠΘ αφορούν

α. στις μεταβολές οργανικότητας σχολικών μονάδων (έναρξη 1/11 – ολοκλήρωση στις 10/3),
β. στην καταγραφή των οργανικών κενών (1/11 – 20/2),
γ. στις μεταθέσεις (1/11 – 10/5),
δ. στις μετατάξεις (3/12 – 5/4),
ε. στους διορισμούς και τις προσλήψεις (5/5 – 28/7),
στ. στις προσλήψεις αναπληρωτών (1/8 – 5/9),
ζ. στις αποσπάσεις (21/3 – 8/9).

Αναλυτικά:

ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ

Αναλυτικότερα, τώρα, ξεκινώντας από τις μεταθέσεις, στο χρονοδιάγραμμα του υπουργείου Παιδείας για το σχολικό έτος 2008 – ’09 προβλέπονται τα εξής:

- Από 17/12 μέχρι 10/3 έλεγχος και μηχανογραφική επεξεργασία αιτήσεων στην Κ.Υ. του ΥΠΕΠΘ.

- Από 5/3 μέχρι 10/3 έλεγχος προϋποθέσεων των αιτούντων και πρόταση Κεντρικών Υπηρεσιακών Συμβουλίων για μεταθέσεις σε Πειραματικά, Διαπολιτισμικά, Μουσικά, Καλλιτεχνικά Σχολεία.

- Από 5/3 μέχρι 10/3 πραγματοποιείται έλεγχος από τα Κεντρικά Υπηρεσιακά Συμβούλια για μεταθέσεις σε ΣΜΕΑ.

- Από 5/3 μέχρι 10/3 εξετάζονται οι αιτήσεις ανάκλησης μεταθέσεων.

- Μέχρι 14/3 εκδίδονται οι προτάσεις των Κεντρικών Υπηρεσιακών Συμβουλίων για τις Γενικές Μεταθέσεις.

- Από 15/3 μέχρι 20/3 έκδοση Υπουργικής Απόφασης και ανακοίνωση μεταθέσεων.

- Από 21/3 μέχρι 10/4 υποβολή αιτήσεων για αμοιβαίες μεταθέσεις.

- Από 11/4 μέχρι 20/4 ολοκλήρωση διαδικασίας αμοιβαίων μεταθέσεων και έκδοση σχετικής Υπουργικής Απόφασης.

- Από 2/5 μέχρι 10/5 τοποθετήσεις – μεταθέσεις, συνολικά, των εκπαιδευτικών εντός ΠΥΣΠΕ και ΠΥΣΔΕ (υπεραριθμίες, μετατεθέντες, μετατάξεις, σε διάθεση και βελτίωση θέσεων).

ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ

- Από 21/3 μέχρι 5/4 εξέταση αιτήσεων για μετατάξεις, διαδικασία η οποία ολοκληρώνεται μετά την ανακοίνωση των μεταθέσεων.

ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ

Για τους μόνιμους διορισμούς προβλέπονται τα εξής:

- Από 5/5 μέχρι 10/5 υποβολή αιτήσεων αναπληρωτών – ωρομισθιών.

- 16/6 λήξη συμβάσεων ωρομισθιών.

- Από 16/6 μέχρι 4/7 καταχώριση προϋπηρεσίας αναπληρωτών – ωρομισθιών.

- Από 7/7 μέχρι 10/7 σύνταξη και ανακοίνωση προσωρινών πινάκων αναπληρωτών – ωρομισθιών.

- Από 11/7 μέχρι 15/7 υποβολή ενστάσεων κατά του προσωρινού πίνακα.

- Από 16/7 μέχρι 18/7 οριστικοποίηση και κύρωση πινάκων αναπληρωτών – ωρομισθιών.

- Από 21/7 μέχρι 25/7 αιτήσεις για μόνιμους διορισμούς.

- 28/7 ανακοίνωση διορισμών.

- Οι αποφάσεις διορισμών δημοσιεύονται σε ΦΕΚ στις 20/8.

- Από 21/8 μέχρι 25/8 παρουσίαση νεοδιόριστων εκπαιδευτικών.

Για τις προσλήψεις αναπληρωτών, προβλέπονται τα εξής:

- Από 1/8 μέχρι 5/8 αποστολή λειτουργικών κενών, διά των Περιφερειακών Διευθυντών Εκπαίδευσης, στο ΥΠΕΠΘ.

- 20/8 προσλήψεις αναπληρωτών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

- 1/9 παρουσίαση αναπληρωτών.

- Από 2/9 μέχρι 9/9 επιμόρφωση αναπληρωτών.

- Από 1/9 μέχρι 5/9 επικαιροποίηση των λειτουργικών κενών, διά των Περιφερειακών Διευθύνσεων Εκπαίδευσης.

ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ

Σε ό,τι αφορά τώρα στις αποσπάσεις:

- Από 21/3 μέχρι 31/3 έκδοση και κοινοποίηση εγκυκλίου για αποσπάσεις.

- Από 1/4 μέχρι 10/4 υποβολή αιτήσεων για αποσπάσεις.

- Από 11/4 μέχρι 23/4 έλεγχος και αποστολή αιτήσεων στους φορείς και στο ΥΠΕΠΘ.

- Από 1/5 μέχρι 12/5 αποστολή προτάσεων φορέων ΑΠΥΣΠΕ και ΑΠΥΣΔΕ στο ΥΠΕΠΘ.

- Από 13/5 μέχρι 1/6 ηλεκτρονική επεξεργασία αιτήσεων απόσπασης.

- Μέχρι 5/6 έκδοση αποφάσεων απόσπασης στο εξωτερικό.

- Μέχρι 5/6 έκδοση αποτελεσμάτων για φοίτηση στη διδασκαλία.

- Από 1/6 μέχρι 5/6 έκδοση υπουργικής απόφασης για αποσπάσεις εκτός σχολικών μονάδων (σε υπηρεσίες και φορείς).

- Από 6/6 μέχρι 10/6 αποσπάσεις εκπαιδευτικών Π.Ε. από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ.

- Από 6/6 μέχρι 15/6 αποσπάσεις εκπαιδευτικών Δ.Ε. από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ.

- Μέχρι 28/8 αιτήσεις νεοδιόριστων για απόσπαση (αποσπάσεις νεοδιόριστων επιτρέπονται μόνο για σοβαρούς οικογενειακούς λόγους ή λόγους υγείας που δικαιολογούν και την κατ’ εξαίρεσιν μετάθεση).

- Από 5/9 μέχρι 8/9 αποσπάσεις νεοδιόριστων.

Μάλιστα, για την Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση προβλέπεται ότι:

- Από 10/6 μέχρι 15/6 υποβολή αιτήσεων αποσπασμένων εκπαιδευτικών Π.Ε. για τοποθέτηση σε σχολική μονάδα.

- Μέχρι 18/6 τοποθέτηση αποσπασμένων εκπαιδευτικών Π.Ε. σε σχολικές μονάδες.

- 19/6 παρουσίαση εκπαιδευτικών Π.Ε., μετατεθέντων και αποσπασθέντων, στις σχολικές μονάδες.

- Από 19/6 μέχρι 21/6 προγραμματισμός σχολικών μονάδων για το επόμενο σχολικό έτος.

Τέλος, για την Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, προβλέπονται τα εξής:

- Από 15/6 μέχρι 20/6 υποβολή αιτήσεων αποσπασμένων εκπαιδευτικών Δ.Ε. για τοποθέτηση σε σχολική μονάδα.

- Μέχρι 25/6 τοποθέτηση αποσπασμένων εκπαιδευτικών Δ.Ε. σε σχολικές μονάδες.

- 28/6 παρουσίαση εκπαιδευτικών Δ.Ε., μετατεθέντων και αποσπασθέντων, στις σχολικές μονάδες.

- Από 28/6 μέχρι 30/6 προγραμματισμός σχολικών μονάδων για το επόμενο σχολικό έτος.

ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ

Σημειώνεται πως μέχρι τις 20 Φεβρουαρίου θα ολοκληρωθεί η διαδικασία καταγραφής των πραγματικών οργανικών κενών . Στον ίδιο προγραμματισμό προβλέπεται πως οι νεοδιόριστοι εκπαιδευτικοί θα επιμορφωθούν το πρώτο δεκαήμερο του Σεπτεμβρίου (από 26 Αυγούστου έως 8 Σεπτεμβρίου) προτού δηλαδή ξεκινήσει η νέα σχολική χρονιά (11 Σεπτεμβρίου).