Αθήνα  10/12/2008

Τα ΜΜΕ

(συντάκτες εκπ/κού ρεπορτάζ)

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. καταδικάζει, με τον πλέον κατηγορηματικό τρόπο την απρόκλητη  επίθεση των δυνάμεων των ΜΑΤ, έξω από τη Βουλή, κατά τη διάρκεια της χθεσινής μεγαλειώδους πορείας χιλιάδων εκπαιδευτικών, φοιτητών και μαθητών.

Οι επιθέσεις αυτές, που έγιναν με απευθείας ρίψεις δακρυγόνων στο πρόσωπο συναδέλφων, είχαν ως αποτέλεσμα να τραυματιστούν δάσκαλοι, φοιτητές και μαθητές.

Δηλώνουμε κατηγορηματικά προς κάθε κατεύθυνση πως οι επιθέσεις αυτές, που είναι συνέχεια των επιθέσεων που δέχθηκε ο κλάδος μας κατά τη διάρκεια της πολυήμερης απεργίας του 2006 με σιδηρογροθιές,  όχι μόνο δεν μας κάμπτουν, αλλά, αντίθετα, μας χαλυβδώνουν, και θα συνεχίσουμε με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα τους αγώνες για μια πραγματικά Δημόσια και Δωρεάν Εκπαίδευση.

Η κυβέρνηση και ο Υπουργός Παιδείας, που έχει εξαφανιστεί αυτές τις μέρες (το μοναδικό παρών που έδωσε ήταν σε ποδοσφαιρικό αγώνα, 23 ώρες μετά τη δολοφονία του 15χρονου, «πενθώντας» προφανώς - «όλα είναι θέμα παιδείας», τελικά, όπως ο ίδιος αναγράφει στο λογότυπο του ΥΠΕΠΘ), είναι φανερό πως δεν μπορούν να δώσουν λύσεις στα προβλήματα της εκπαίδευσης, των εκπαιδευτικών και των εργαζομένων.

Γι' αυτό και θα μας βρουν απέναντί τους, μαζί με όλους τους εργαζόμενους στον αγώνα ενάντια στην πολιτική της λιτότητας και του αυταρχισμού.

Από τη Δ.Ο.Ε.