17-3-07 Προγραμματισμός διορισμών, μεταθέσεων,

αποσπάσεων εκπαιδευτικών 2007 από το ΥΠΕΠΘ.

Σύμφωνα με τον προγραμματισμό του Υπουργείου Παιδείας οι μεταθέσεις εκπαιδευτικών θα γίνουν το Μάρτιο και τον Απρίλη. θα προηγηθούν το Μάρτιο οι μεταθέσεις σε σχολικές μονάδες ειδικής αγωγής (ΣΜΕΑ), κέντρα διάγνωσης αξιολόγησης και υποστηριξης (ΚΔΑΥ), πειραματικά, μουσικά και διαπολιτισμικά σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Οι γενικές μεταθέσεις εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης θα πραγματοποιηθούν τον Απρίλιο. Σύμφωνα με τον ίδιο προγραμματισμό τον Ιούλιο θα γίνουν οι διορισμοί και τον Αύγουστο οι αποσπάσεις.

Πόσοι διορισμοί θα γίνουν ανά ειδικότητα τη νέα σχολική χρονιά (2007- 2008)

Τη νέα σχολική χρονιά 2007-2008 θα διοριστούν 7.255 εκπαιδευτικοί από τους οποίους οι 3.130 στην πρωτοβάθμια και οι 4.125 στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Παράλληλα θα διοριστούν και περίπου 900 εκπαιδευτικοί άλλων κατηγοριών (πολύτεκνοι κ.λπ.).
Αναλυτικά στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση θα διοριστούν 1.674 εκπαιδευτικοί από τον ΑΣΕΠ, 1116 από τον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών και 1.335 από το 30μηνο του οποίου ο πίνακας θα εξαντληθεί στη νέα σχολική χρονιά.