Αθήνα 18 Οκτωβρίου 2009

ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ ΤΟ ΔΙΗΜΕΡΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ (16-17 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2009)
ΣΤΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ ΓΙΑ ΤΑ ΝΕΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ

Ολοκληρώθηκε με εξαιρετική επιτυχία το διήμερο συνέδριο που οργάνωσε στο Καρπενήσι στις 16 και 17 Οκτωβρίου 2009 το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Παιδαγωγικών Ερευνών & Μελετών. Κατά τη διάρκεια του συνεδρίου παρουσιάστηκαν τα πρώτα ευρήματα της έρευνας που διεξήγαγε το Ινστιτούτο Παιδαγωγικών Ερευνών & Μελετών της Δ.Ο.Ε. με θέμα τις εμπειρίες των εκπαιδευτικών με τα νέα σχολικά βιβλία. Περισσότεροι από 350 σύνεδροι και εκατοντάδες άλλοι που παρακολούθησαν μέσω διαδικτύου τις εργασίες του συνεδρίου το οποίο μεταδίδονταν σε πραγματικό χρόνο, αντάλλαξαν απόψεις για τα νέα σχολικά βιβλία σε μια σειρά μαθημάτων. Προσπελασιμότητα, φόρτος ύλης, χρηστικότητα, διάταξη περιεχομένου, επίπεδο δυσκολίας, επιμορφωτική πλαισίωση, είναι ορισμένα από τα θέματα που συζητήθηκαν κατά τη διάρκεια των εργασιών του συνεδρίου.

Στο συνέδριο παρέστη η υφυπουργός Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης & Θρησκευμάτων κα Εύη Χριστοφιλοπούλου, η οποία στο χαιρετισμό της αναγνώρισε τη σημασία του συνεδρίου, καθώς και την ανάγκη ενίσχυσης της χρηματοδότησης για την εκπαίδευση.

Το συνέδριο αποτελεί την αφετηρία μιας σειράς πρωτοβουλιών της Δ.Ο.Ε. και του Ι.Π.Ε.Μ., καθώς προβλέπεται η πραγματοποίηση περιφερειακών και θεματικών κατά διδακτικό αντικείμενο ημερίδων, τόσο για την αναλυτικότερη παρουσίαση των ποσοτικών αλλά και των ποιοτικών δεδομένων της έρευνας, όσο και για την ευκαιρία να ενημερωθούν και να εκφραστούν περισσότεροι συνάδελφοι.

Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. ευχαριστεί τους εκατοντάδες συναδέλφους που με τη συμμετοχή τους  βοήθησαν στην επιτυχία του συνεδρίου.

Από τη Δ.Ο.Ε.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Τη Δευτέρα 19 Οκτωβρίου στις 13:30 θα πραγματοποιηθεί στο Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης & Θρησκευμάτων, συνάντηση του Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. με την πολιτική ηγεσία του Υπουργείου.