Καραγιάννης Θωμάς

Αιρετός ΚΥΣΠΕ                                                          Αθήνα 17/4/08

Τηλ. 6974750406

email: thkaragian@sch.gr

Προς τους

συναδέλφους μου εκπ/κούς

Έδρες τους

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ

Συμπεριφορά Προϊσταμένων:

(περίσσευμα αυταρχισμού και άγνοιας)

Πριν ακόμα συμπληρώσουν κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα άσκησης των καθηκόντων τους, αρκετοί Προϊστάμενοι, εμφανίζουν το πραγματικό τους πρόσωπο.

Ήδη για το συγκεκριμένο θέμα στη Δ.Ο.Ε έχουν φθάσει αρκετές καταγγελίες και  το Δ.Σ. σε συνεδριάσεις του έχει πάρει  αποφάσεις που σας κοινοποιήθηκαν. Κάποιοι βέβαια πέρα από τη συμπεριφορά τους επιδεικνύουν και «υψηλή νομική κατάρτιση», που πράγματι δυσκολεύεσαι να τους παρακολουθήσεις, όπως:

- Αναστέλλουν τη λειτουργία 1/θέσιων Δημοτικών Σχολείων, μεσούντος του διδακτικού έτους, χωρίς καν να συνεδριάσουν και γνωμοδοτήσουν τα όργανα λαϊκής συμμετοχής (Δημοτική επιτροπή, Νομαρχιακό συμβούλιο).

- Τοποθετούν σε 1/θέσια δυσπρόσιτα δημοτικά σχολεία εκπ/κούς πέραν του ενός (5 σε κάποιο σχολείο) προκειμένου οι «ημέτεροι» εκπαιδευτικοί να τύχουν επιπλέον μοριοδότησης με μονάδες δυσμενών συνθηκών διαβίωσης και φυσικά να αποσπαστούν.

- Εφαρμόζουν το Π.Δ. για τις υπεραριθμίες ανάλογα με τους γνωστούς και δικούς  τους.

- Υποβιβάζουν  4/θέσια δημοτικά σχολεία, χωρίς να γνωρίζουν ότι οι Δ/ντές που τίθενται σε υπεραριθμία τοποθετούνται κατά προτεραιότητα  στο πρώτο κενό που υπάρχει ή θα δημιουργηθεί… Απλά «δυσκολεύονται» να τοποθετήσουν τους μη αρεστούς σε πολυθέσιο σχολείο, ίσως επειδή δεν κάνανε σωστούς υπολογισμούς κατά τις επιλογές.

- Κάποιοι επιδεικνύουν υπερβάλλοντα ζήλο και τρέχουν να καταγράψουν εκπ/κούς «που αδυνατούν να προσφέρουν διδακτικό έργο» σύμφωνα με σχετική εγκύκλιο του ΥΠΕΠΘ, για την εύρυθμη λειτουργία των σχολείων και των Γραφείων.

Θα ήταν πάντως προτιμότερο να καταγράψουν τους εκπ/κούς που «στοιβάζονται» στις Διευθύνσεις και τα Γραφεία  κι ας μην ασχολούνται με τα προβλήματα κάποιων εκπαιδευτικών. Ενδιαφέρονται βέβαια για την εύρυθμη  λειτουργία του κράτους και της διοίκησης  και εκτελούν προθύμως και ευσυνειδήτως  εντολές άνωθεν.

- Σε αρκετά ΠΥΣΠΕ αναμένουν τις μεταβολές των ΣΜΕΑ και καθυστερούν τις μεταθέσεις εντός των Νομών, αλλού βέβαια προχώρησαν με αποτέλεσμα να μην υπάρχει συντονισμός ενεργειών. Μεταθέσεις τμηματικά και σε φάσεις. Εκτός του ότι οι ίδιοι Προϊστάμενοι αρνούνται την πρόσβαση Αιρετών εκπροσώπων στις δηλώσεις προτίμησης συναδέλφων. Γιατί άραγε;

- Όσο για τους Περιφερειακούς Διευθυντές Εκπ/σης, εάν νομίζουν με το να συρρικνώνουν τις οργανικές θέσεις εκπ/κών, υποβιβάζοντας τα σχολεία, ειδικά σε ορεινές και αγροτικές περιοχές, επιφέρουν οικονομία στην κυβέρνηση, «πλανώνται πλάνη». Δεν έχουν αντιληφθεί φαίνεται, ότι ζούμε σε πολυπολιτισμική κοινωνία, το σχολείο του σήμερα άλλαξε και ο δάσκαλος καταβάλλει υπεράνθρωπες προσπάθειες  σε ένα ανομοιογενές μαθητικό σύνολο, για να ενσωματώσει κατά τον καλύτερο τρόπο τους παλιννοστούντες και αλλοδαπούς στο σχολείο σήμερα, στην ελληνική κοινωνία αύριο.

Με πολλές ευχές για Καλό Πάσχα και αγωνιστικούς χαιρετισμούς

Καραγιάννης  Θωμάς