Αθήνα 19/7/2007

κ.  Γεώργιο Καλό

3. τον Γενικό Γραμματέα

κ.  Ανδρέα Καραμάνο

Θέμα: Καθυστέρηση αποσπάσεων εκπαιδευτικών Π.Ε.

Κυρία Υπουργέ

Κύριε Υφυπουργέ

Κύριε Γ. Γραμματέα

Παρά το γεγονός ότι έχουμε φτάσει στο τέλος Ιουλίου και σε ένα περίπου μήνα θα αρχίσει η νέα σχολική χρονιά, το ΚΥΣΠΕ δεν συνεδρίασε ακόμη για να εξετάσει τις αιτήσεις για απόσπαση 6.000, περίπου, εκ/κών Π.Ε. από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ. Εκκρεμεί, επίσης, η ανακοίνωση των αποσπάσεων στα Γραφεία Εκπαίδευσης και στους διάφορους φορείς (πανεπιστήμια κλπ.).

Η πρωτοφανής αυτή καθυστέρηση πέρα από τις δυσμενείς επιπτώσεις στον οικογενειακό προγραμματισμό των συναδέλφων, θα έχει ως αποτέλεσμα την ύπαρξη σοβαρών προβλημάτων στην ομαλή έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς, αφού είναι γνωστό ότι για να γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί και οι διορισμοί αναπληρωτών, πρέπει να προηγηθούν οι αποσπάσεις.

Πάγια θέση της Δ.Ο.Ε. είναι να πραγματοποιούνται όλες οι υπηρεσιακές μεταβολές των εκ/κών (μεταθέσεις, αποσπάσεις, διορισμοί) μέχρι το τέλος Ιουνίου κάθε έτους, για να ξεκινά χωρίς προβλήματα η επόμενη σχολική χρονιά.

Γι’ αυτούς τους λόγους, κύριοι Υπουργοί, το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. σας καλεί να παρέμβετε, άμεσα, και να δώσετε εντολή στο ΚΥΣΠΕ να προχωρήσει στην εξέταση των αιτήσεων για απόσπαση, των εκπαιδευτικών της Π.Ε.

Για το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε.

Ο Πρόεδρος                                Ο Γεν. Γραμματέας