Αθήνα 2/10/2007

Προς τους Συλλόγους Εκπ/κών Π.Ε

με αφορμή τη συνάντηση του Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε.
με την πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας

Πραγματοποιήθηκε χθες, (1/10/07), ύστερα από πρόσκληση του Υπουργού, συνάντηση του Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. με τη νέα πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας, Υπουργό Παιδείας κ. Ευριπίδη Στυλιανίδη και τον Υφυπουργό Παιδείας κ. Ανδρέα Λυκουρέντζο.
Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. έθεσε από την πλευρά του όλα τα αιτήματα της περσινής πολυήμερης απεργιακής κινητοποίησης του κλάδου, τα οποία παραμένουν ανικανοποίητα (δαπάνες για την παιδεία, αυξήσεις στους μισθούς των εκπ/κών, κατάργηση ωρομισθίας, αξιολόγηση κλπ). Επίσης, το θέμα της άμεσης κάλυψης των χιλιάδων λειτουργικών κενών των σχολείων, τα προβλήματα των Νηπιαγωγείων, το θέμα της ψυχολογικής στήριξης των μαθητών των πυρόπληκτων περιοχών του Ν.Ηλείας και το θέμα της αναμόρφωσης του θεσμικού πλαισίου των μεταθέσεων.
•        Ο Υπουργός Παιδείας επιφυλάχθηκε να απαντήσει συγκεκριμένα και γραπτά στα κυρίαρχα αιτήματα του κλάδου.
•        Για τα κενά ανέφερε πως, μόλις ολοκληρωθούν οι αποσπάσεις, θα καλυφθούν με προσλήψεις αναπληρωτών, ο δε Υφυπουργός Παιδείας δεσμεύθηκε ότι θα έχει για το θέμα αυτό επικοινωνία με τη ΔΟΕ την προσεχή Τετάρτη 3 Οκτώβρη 2007.
•        Στο αίτημα της ΔΟΕ για κατάργηση της τροπολογίας που δίνει τη δυνατότητα ίδρυσης τμημάτων Νηπιαγωγείων στους παιδικούς σταθμούς των Ιδιωτικών Σχολείων και των Δήμων, καθώς και της ανάκλησης της Υπουργικής απόφασης της 20ης Ιουλίου 2007, που καταστρατηγεί τα εργασιακά δικαιώματα των Νηπιαγωγών, δεσμεύθηκε πως θα ενημερωθεί και θα απαντήσει στις αμέσως προσεχείς ημέρες, θετικά ή αρνητικά.
•        Σε ό,τι αφορά την ψυχολογική στήριξη των μαθητών του Ν.Ηλείας απάντησε ότι θα πραγματοποιηθεί σύσκεψη, την ίδια μέρα (1/10/07) το μεσημέρι, με τους αρμόδιους του Υπουργείου Υγείας για να εξεταστεί το θέμα.
•        Για την αλλαγή του θεσμικού πλαισίου των μεταθέσεων και την αναμοριοδότηση των Σχολικών Μονάδων, απάντησε ότι μπορεί αυτό να αναμορφωθεί ύστερα από συζήτηση.
•        Στην επισήμανση της ΔΟΕ ότι ήταν απαράδεκτη η διαδικασία με την οποία αποσύρθηκε το βιβλίο ιστορίας της Στ΄ Δημοτικού, χωρίς να ερωτηθούν οι εκ/κοί της πράξης, απάντησε ότι αυτό το έκανε ύστερα από τις τελικές επιφυλάξεις που εξέφρασε το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο για το βιβλίο.
Τέλος, ο Υπουργός Παιδείας ανακοίνωσε ότι θα προχωρήσει, όπως είχε  προγραμματιστεί, η επιλογή των Δ/ντών των Σχολικών Μονάδων, αμέσως μετά τη συγκρότηση των ΠΥΣΠΕ της χώρας.

Από τη ΔΟΕ