Αθήνα  23/1/2008

Τους Συλλόγους  Εκπαιδευτικών Π.Ε.

με αφορμή τη συνάντηση του Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε.
με την πολιτική ηγεσία του ΥΠΕΠΘ

Πραγματοποιήθηκε στις 22-1-2008 συνάντηση του Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. με την πολιτική ηγεσία  του Υπουργείου Παιδείας, μετά από πρόσκληση του Υπουργού κ. Ευρυπίδη Στυλιανίδη.
Στη συνάντηση, από την πλευρά του ΥΠΕΠΘ, παρόντες ήταν ο Υπουργός κ. Στυλιανίδης, ο Υφυπουργός κ. Λυκουρέντζος, ο Γ. Γραμματέας κ. Πλατής και ο Ειδ. Γραμματέας κ. Ράμμας.
Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. έθεσε, για ακόμη μια φορά, στον Υπουργό Παιδείας, το σύνολο των αιτημάτων που χρονίζουν στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση, με κυρίαρχα αυτά που αφορούν τις δαπάνες για την Παιδεία, τους μισθούς και την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών, τη σχολική στέγη και τα ολοήμερα σχολεία, την Προσχολική Αγωγή και την κάλυψη των κενών και την πολιτική προσλήψεων των εκπαιδευτικών καθώς και τα ασφαλιστικά αιτήματα του κλάδου.
Ο Υπουργός Παιδείας δεν έδωσε καμιά απάντηση στο κυρίαρχο  αίτημά μας να ζούμε με αξιοπρέπεια από το μισθό μας και μόνο και παρέπεμψε το θέμα στον Υπουργό Εθν. Οικονομίας. Ταυτόχρονα παραδέχτηκε ότι οι δαπάνες για την Παιδεία μειώθηκαν και διαμορφώνονται για το 2008 στο 3,12% του ΑΕΠ λέγοντας ότι αυτές είναι οι δυνατότητες του κρατικού προϋπολογισμού, ισχυριζόμενος, μάλιστα, ότι σε απόλυτους αριθμούς οι δαπάνες για την Παιδεία είναι αυξημένες! σε σχέση με άλλα έτη λόγω της αύξησης του ΑΕΠ και της απορρόφησης ευρωπαϊκών κονδυλίων. Επίσης τα ασφαλιστικά αιτήματα του κλάδου τα παρέπεμψε στις προτάσεις που θα καταθέσει το Υπουργείο Απασχόλησης.
Για τα επιμέρους αιτήματα του κλάδου ο Υπουργός έδωσε τις εξής απαντήσεις:
·        Προσχολική Αγωγή
Ø     Ο Υπουργός απαντώντας στο ερώτημα, για το αν η ρύθμιση του Ν.3577/07, που αφορά την ίδρυση νηπιαγωγείων από τους δήμους, θα εφαρμοστεί για ένα χρόνο όπως προβλέπεται, δε δεσμεύθηκε γι’ αυτό, λέγοντας ότι με τις υπάρχουσες υποδομές θα πρέπει να εξασφαλισθεί πρώτα η φοίτηση όλων των νηπίων σε δημόσια νηπιαγωγεία και δήλωσε ότι θα γίνουν προσπάθειες προς αυτή την κατεύθυνση.
·        Κενά – Ελλείψεις
Ø     Απάντησε ότι έχει συσταθεί επιτροπή εργασίας για την αποτελεσματική και ταχεία κάλυψη των κενών του προσωπικού. Οι μεταθέσεις θα ολοκληρωθούν εντός του Μαρτίου ενώ και οι υπόλοιπες υπηρεσιακές μεταβολές θα τελειώσουν έγκαιρα. Θα γίνει προσπάθεια περιορισμού των αποσπάσεων εκπαιδευτικών σε φορείς και γραφεία εκπαίδευσης. Στο αίτημα της ΔΟΕ να επανέλθουν στην αρμοδιότητα του ΚΥΣΠΕ οι αποσπάσεις σε διάφορους φορείς (πανεπιστήμια, ΙΕΚ, γραφεία εκπαίδευσης, κλπ) δεν έδωσε καμιά απάντηση. Θα γίνει προσπάθεια για την έγκαιρη διανομή των βιβλίων, ώστε να μην υπάρξουν κενά, όπως τα προηγούμενα χρόνια.
·        Επιμόρφωση
Ø     Θα γίνει προσπάθεια η εισαγωγική επιμόρφωση να πραγματοποιείται πριν την έναρξη της σχολικής χρονιάς. Θα ενεργοποιηθούν τα ΠΕΚ για τον εκσυγχρονισμό και την αναβάθμιση της επιμόρφωσης. Θα ενισχυθεί ο ρόλος του ΟΕΠΕΚ και θα δοθεί η δυνατότητα στο ΙΠΕΜ της ΔΟΕ να αναλάβει επιμορφωτικές δράσεις.

·        Μείωση του αριθμού μαθητών
Ø     Απάντησε αρνητικά στο αίτημα της ΔΟΕ για μείωση του αριθμού των μαθητών ανά τμήμα στο 1:20.
·        Ωρομίσθιοι
Ø     Δεν απάντησε στο αίτημά μας για κατάργηση του θεσμού της ωρομισθίας. Δήλωσε ότι είναι σε επαφή με το Υπουργείο Εθν. Οικονομίας για την αύξηση της αποζημίωσης των ωρομίσθιων, από το Σεπτέμβριο του 2008, χωρίς να έχει πάρει θετική απάντηση ακόμη.
·        Ειδική Αγωγή
Ø     Απάντησε ότι είναι στις προθέσεις του η σύνταξη νομοσχεδίου για άτομα με αναπηρία. Θα δοθεί στην Ομοσπονδία το σχέδιο Νόμου προκειμένου να εκφράσει τις θέσεις της.
·        Ωράριο Ολιγοθεσιτών
Ø     Στο αίτημα της Ομοσπονδίας για εξίσωση του ωραρίου των δασκάλων των ολιγοθέσιων σχολείων με το αντίστοιχο των πολυθέσιων, απάντησε ότι εξετάζει σε πρώτη φάση την εξίσωση του ωραρίου μόνο των μονοθεσιτών συναδέλφων.
·        Επιμίσθιο εκπαιδευτικών εξωτερικού
Ø     Στο αίτημα της ΔΟΕ για αύξηση του επιμισθίου των Ελλήνων Εκπαιδευτικών του εξωτερικού και στην υπενθύμιση αντίστοιχης υπόσχεσης της προηγούμενης πολιτικής ηγεσίας του ΥΠΕΠΘ, απάντησε ότι το αίτημα θα επανεξεταστεί και ότι δυο φορές αυτό επεστράφη από το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους.
Ανακοίνωσε, επίσης, ότι:
Ø     Προωθείται τροπολογία για την αναγνώριση της προϋπηρεσίας ως αναπληρωτών των εκπαιδευτικών με σκοπό τη βαθμολογική τους εξέλιξη.
Ø     Ρυθμίστηκε το θέμα της δυνατότητας να παίρνουν οι εκπαιδευτικοί καταναλωτικά δάνεια από το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο με παρακράτηση των δόσεων από το μισθό τους.
Από τη ΔΟΕ