Καραγιάννης Θωμάς                                            Αθήνα, Μάρτιος 2007

Αιρετός ΚΥΣΠΕ

Τηλ. 6974750406

«Ζητούμενο η νομιμότητα

σε πράξεις της Διοίκησης»

·                    Στα μέσα του Μάρτη, Δ/ντής Εκπαίδευσης στο Νομό Λακωνίας αποσπά αναπληρώτρια για ένα δίμηνο άνευ λόγου και προσλαμβάνει μόνος του αναπληρώτριες Νηπιαγωγούς εκτός πίνακα και παρά την κείμενη Νομοθεσία, για σχολικές μονάδες Ειδικής Αγωγής. Πού στηριζόμενος ο κ. Δ/ντής συνεχίζει κατ’ επανάληψη να αυθαιρετεί και να παρανομεί;

·                    Συνάδελφος στο ΠΥΣΠΕ Λέσβου δικαιώνεται σε Διοικητικό  δικαστήριο και το ΠΥΣΠΕ τον τοποθετεί προσωρινό Δ/ντή σε σχολική μονάδα. Ο Περιφερειακός Δ/ντής δεν υπογράφει την απόφαση του Συμβουλίου και αναπέμπει την υπόθεση στο Συμβούλιο, το οποίο σε νέα συνεδρίαση και μετά τις αφόρητες πιέσεις κομματικών παραγόντων της κυβέρνησης, «ακυρώνει τον εαυτό του», δεν εφαρμόζει την απόφαση του δικαστηρίου και επιλέγει παρανόμως Διευθυντή, εκπαιδευτικό «ημέτερο» και φίλα προσκείμενο στα στελέχη της τοπικής Ν.Δ. Αυτά άραγε που δημοσιεύτηκαν στον τοπικό τύπο δεν ενόχλησαν καθόλου την πλειοψηφία του ΠΥΣΠΕ; Αυτή είναι η χρηστή διοίκηση;

·                    Νηπιαγωγοί αποσπώνται σε Γραφείο Διεύθυνσης και οι Προϊστάμενοι στη συνέχεια τις αποσπούν σε νηπιαγωγεία. Για τις ανάγκες των νηπιαγωγείων άραγε ή για να τους δοθούν μόρια δυσμενών συνθηκών διαβίωσης με τα οποία θα μετατεθούν την επομένη σχολική χρονιά στο Νομό που ενδιαφέρονται; Κάποιος μάλιστα Προϊστάμενος  διαβιβάζει το αίτημα στο ΚΥΣΠΕ για να «γνωμοδοτήσει». Μα είναι δυνατόν να περάσουν αυτά; Περιπτώσεις παρόμοιες υπάρχουν σε πολλά ΠΥΣΠΕ και γι’ αυτό η νομιμότητα και η δικαιοσύνη είναι το ζητούμενο!

·                    Προϊστάμενος Γραφείου στα πλαίσια της σεμνότητας αποσπά εκπαιδευτικό (συγγενή του) στο γραφείο του για χρονικό διάστημα 2 μηνών και εκ του νόμου εξαναγκάζεται να φέρει την απόσπαση στο ΠΥΣΠΕ για παράταση και έγκριση μέχρι τη λήξη του διδ. έτους.

Είναι να θαυμάζεις για τις πράξεις τους και για τις ενέργειές τους που πράγματι συντελούν στην «αναβάθμιση» της δημόσιας διοίκησης και που δεν έχουν προηγούμενο…

·        Βουλευτές με ερώτησή τους στη Βουλή αναφέρουν: «Αυθαιρεσίες στις τοποθετήσεις και αποσπάσεις των εκπαιδευτικών. Επιχειρείται κομματικός έλεγχος της εκπαίδευσης. Απαξίωση εκπαιδευτικών με πολύχρονη εμπειρία, πολυτέκνων κ.λ.π. Η επανίδρυση του κράτους της Δεξιάς προχωρά! Οι θιγόμενοι εκπαιδευτικοί δε λαμβάνουν συνήθως καμιά απάντηση ή λαμβάνουν απάντηση κατόπιν αποστολής εξώδικων.

Η συνήθης πρακτική προδίδει καθεστωτική νοοτροπία των αυθαιρετούντων, οι οποίοι έχουν αίσθηση παντοδυναμίας και ασυλίας. Εννοείται ότι οι αυθαιρεσίες γίνονται για την εξυπηρέτηση «ημετέρων», οι οποίοι έχουν φιλική σχέση με τους διοικούντες».

·        Έτεροι Βουλευτές καταγγέλλουν την Υπουργό Παιδείας και σε ερώτησή τους αναφέρουν: «Σε ποιους λόγους οφείλεται η καθυστέρηση της υπογραφής αποσπάσεων – παραιτήσεων εκπαιδευτικών και για πόσο χρονικό διάστημα ακόμη θα συνεχιστεί η «ομηρία τους»; »

Η «έντιμη» κ. Γιαννάκου δε σέβεται θεσμούς και αγνοεί τους νόμους; Πού  άραγε αποσκοπεί με τη συμπεριφορά της και την εμπάθεια απέναντι στους εκπαιδευτικούς;

Τα συμπεράσματα δικά σας!!!

Τέλος σας ενημερώνω, ότι οι μεταθέσεις εκπαιδευτικών από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ, σύμφωνα με υπεύθυνη πληροφόρηση από το αρμόδιο τμήμα του ΥΠΕΠΘ, θα πραγματοποιηθούν τέλη Απριλίου.

Καραγιάννης Θωμάς