με αφορμή τη συνάντηση του Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε.

με τον Ειδικό Γραμματέα του ΥΠΕΠΘ

Στη σημερινή κινητοποίηση της ΔΟΕ στο ΥΠΕΠΘ, για άλλη μια φορά η πολιτική ηγεσία δεν ήταν εκεί για να δώσει απαντήσεις σε σοβαρά προβλήματα που δημιουργεί με την πολιτική της στην Π.Ε. Συνέχισε να τηρεί αλαζονική στάση απέναντι στους εκπαιδευτικούς της Π.Ε. και παρέπεμψε την αντιπροσωπεία της ΔΟΕ, των ωρομισθίων και των νηπιαγωγών στον Ειδικό Γραμματέα του ΥΠΕΠΘ κ. Ράμμα.

·                    Ο κ. Ράμμας παραδέχθηκε ότι οι ωρομίσθιοι είναι απλήρωτοι από το Νοέμβρη και απέδωσε την καθυστέρηση σε γραφειοκρατικές!!! διαδικασίες του ΥΠΕΠΘ. Ανέλαβε… την πολιτική ευθύνη γι’ αυτό ενώ δε δεσμεύθηκε ούτε για το αν θα πληρωθούν πριν το Πάσχα(!). Καμιά, επίσης, δέσμευση δεν ανελαβε για την άμεση καταβολή των δεδουλευμένων στο μέλλον.

·                    Για το πρωτάκουστο γεγονός της απαίτησης να επιστρέψουν ωρομίσθιοι στην Πέλλα και τα Τρίκαλα δεδουλευμένα γιατί… «παράνομα»!! τους προσέλαβε η διοίκηση, απάντησε ότι αυτό δεν εξαρτάται από το ΥΠΕΠΘ και ανακοίνωσε πως ελπίζει(!) στη θετική απόφαση του Ελεγκτικού Συνεδρίου, προκειμένου να δοθεί λύση. Σε διαφορετική περίπτωση, δεν απέκλεισε το ενδεχόμενο να επιμείνουν οι διευθυντές εκπαίδευσης στην απαίτηση επιστροφής των δεδουλευμένων, δηλώνοντας, μάλιστα, ότι το ΥΠΕΠΘ δεν μπορεί να τους ελέγξει!!! και να παρέμβει σ’ αυτό το  θέμα !!!

·                    Για το ζήτημα των νηπιαγωγείων επιβεβαίωσε την ύπαρξη της τροπολογίας που ακυρώνει τη μονοετή υποχρεωτική προσχολική αγωγή και αρνήθηκε να τη δώσει στη ΔΟΕ. Δήλωσε ότι θα τη δώσει μόνο αφού την υπογράψουν οι αρμόδιοι Υπουργοί και κατατεθεί στη Βουλή για ψήφιση. Απέκλεισε, έτσι, οποιαδήποτε συζήτηση με τη ΔΟΕ, προσπαθώντας να δημιουργήσει τετελεσμένα.

·                    Ο κ. Ράμμας, προκειμένου να καλύψει την «εν κρυπτώ» προώθηση της τροπολογίας και να αποσείσει τις ευθύνες του ΥΠΕΠΘ για τους πολύ επικίνδυνους δρόμους που ανοίγει με αυτήν, στην κατεύθυνση της ιδιωτικοποίησης και της υπαγωγής των Νηπιαγωγείων στους Δήμους,  κατέφυγε σε «απαράδεκτη» και συκοφαντική επίθεση στο συνδικαλιστικό κίνημα. Είπε αυταπόδεικτα και ασύστολα ψεύδη, αναγκάζοντας το Δ.Σ. της ΔΟΕ να αποχωρήσει.

·                    Το Δ.Σ. της ΔΟΕ καταγγέλλει τη στάση του αυτή και δηλώνει πως από δω και στο εξής δε θα έχει καμιά συνάντηση μαζί του για οποιοδήποτε θέμα.

·                    Το Δ.Σ. της ΔΟΕ δηλώνει ότι οι εκπαιδευτικοί της Π.Ε. θα συνεχίσουν αταλάντευτα τον αγώνα ενάντια στην πολιτική της ιδιωτικοποίησης και εμπορευματοποίησης της εκπαίδευσης και στο χτύπημα ακόμη και των πιο αυτονόητων εργασιακών δικαιωμάτων που εκφράζονται και στα συγκεκριμένα ζητήματα με τους ωρομίσθιους και τα δημόσια Νηπιαγωγεία.

·                    Το Δ.Σ. της ΔΟΕ καλεί τους εκπαιδευτικούς της Π.Ε. σε διαρκή ετοιμότητα και δηλώνει πως θα προχωρήσει άμεσα στην οργάνωση των μέτρων με στόχο την αποτροπή ψήφισης της τροπολογίας για τα Νηπιαγωγεία και τη διασφάλιση της δημόσιας υποχρεωτικής προσχολικής Αγωγής.

ΑΠΟ ΤΗ Δ.Ο.Ε.