Αθήνα 29/10/2007

Συλλόγους Π. Ε.

Μ.Μ.Ε

για το πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο της 1ης Νοέμβρη 2007

Το Δ.Σ. της ΔΟΕ καλεί τους εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης του Λεκανοπεδίου Αττικής να πάρουν μαζικά μέρος στο πρώτο πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο της φετινής χρονιάς που διοργανώνεται από κοινού με την ΟΛΜΕ, την ΠΟΣΔΕΠ και τους φοιτητικούς Συλλόγους. Το συλλαλητήριο θα γίνει την Πέμπτη 1/11/07 ώρα 12.30 στα Προπύλαια του Πανεπιστημίου Αθηνών.
Η συμμετοχή στο συλλαλητήριο εκφράζει τη σταθερή απόφασή μας για συνέχιση των αγώνων της περσινής χρονιάς σε κοινό μέτωπο με όλο το εκπαιδευτικό και εργατικό κίνημα. Εκφράζει την απόφασή μας να αντιπαλέψουμε:
Τη συνεχιζόμενη αντιεκπαιδευτική πολιτική της κυβέρνησης και την υποχρηματοδότηση της εκπαίδευσης. Οι δαπάνες του προϋπολογισμού για την Παιδεία μειώνονται ακόμη περισσότερο φέτος και από 3,5 % του ΑΕΠ πέρσι, διαμορφώνονται στο 3,06 % για το 2008,
Την απώλεια χιλιάδων διδακτικών ωρών εξαιτίας των εκατοντάδων κενών που υπάρχουν ακόμη στα σχολεία,
Την επίθεση στην προσχολική αγωγή και στο ωράριο των νηπιαγωγών, καθώς και τη γενικότερη επίθεση στα εργασιακά δικαιώματα των εκπαιδευτικών,
Την προσπάθεια υλοποίησης του αντιδραστικού νόμου πλαισίου για την τριτοβάθμια εκπαίδευση,
Τη Συνταγματική αναθεώρηση και την αναθεώρηση του άρθρου 16,
Την αντιασφαλιστική πραγματικότητα και τα νέα σχέδια που επιχειρούν να προωθήσουν μέσα και από το στημένο διάλογο,
Τη συνεχιζόμενη και εντεινόμενη λιτότητα για τους εργαζόμενους,
Τη φορομπηχτική πολιτική και την πολιτική της ακρίβειας (πετρέλαιο, είδη πρώτης ανάγκης κλπ) που έχει εξαπολύσει η κυβέρνηση, αμέσως μετά τις εκλογές, λεηλατώντας ακόμη περισσότερο το λαϊκό εισόδημα.

Το Δ.Σ. της ΔΟΕ, για να διευκολύνει τη συμμετοχή των συναδέλφων του Λεκανοπεδίου στο συλλαλητήριο, κηρύσσει 2ωρη στάση εργασίας, την Πέμπτη 1/11/2007, για τις δύο τελευταίες διδακτικές ώρες του πρωινού κύκλου και τις δύο πρώτες του απογευματινού.

Από τη Δ.Ο.Ε.