Αθήνα 3/9/2007

Τους Συλλόγους Εκπ/κών Π.Ε.
 ΚΟΙΝ: ΜΜΕ
 (συντάκτες εκπ/κού ρεπορτάζ)

για τις πρόσφατες πυρκαγιές

Το Δ.Σ. της ΔΟΕ εκφράζει τη συμπαράσταση και την αλληλεγγύη του σ’ όλους τους πληγέντες συνανθρώπους μας, από τις πρόσφατες πυρκαγιές και ιδιαίτερα στους πληγέντες στην περιοχή της Ηλείας.
Η μεγάλη καταστροφή προκαλεί ανείπωτη θλίψη και πόνο. Είναι εξοργιστικό άνθρωποι να καίγονται, δάση και περιουσίες να χάνονται.
Για την αντιμετώπιση της κατάστασης απαιτούνται άμεσα και ουσιαστικά μέτρα στήριξης των πληγέντων.
Ιδιαίτερη μέριμνα, όμως, πρέπει να ληφθεί για την εκπαίδευση και για τους μικρούς μαθητές.
Συγκεκριμένα:
·        Να καλυφθούν, κατά προτεραιότητα, όλα τα κενά στις πυρόπληκτες περιοχές και να λειτουργήσουν άμεσα όλα τα ολοήμερα σχολεία και Νηπιαγωγεία,
·        Να αποκατασταθούν όλες οι ζημιές στα διδακτήρια, με έκτακτη επιχορήγηση στον ΟΣΚ και στις Νομαρχίες,
·        Να δοθεί οικονομική ενίσχυση στα σχολεία, για να αντιμετωπίσουν τα αυξημένα λειτουργικά τους έξοδα,
·        Να ληφθούν μέτρα για τη μετακίνηση των μαθητών  στα σχολεία και τη σίτισή τους,
·        Να διατεθούν στα σχολεία σχολικοί ψυχολόγοι και κοινωνικοί λειτουργοί για να βοηθήσουν, σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς, τους μικρούς μαθητές
Το Δ.Σ. της ΔΟΕ αποφάσισε:
·        Να ανοίξει ειδικό λογαριασμό στην  ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΕΛΛΑΔΑΣ,  Αρ. λογ. 017-01-026882-08  στον οποίο καταθέτει ως πρώτη ενίσχυση το ποσό των 10.000 Ευρώ.
Καλεί τους Συλλόγους Εκπ/κών Π.Ε. να ενισχύσουν το λογαριασμό της Ομοσπονδίας. Τα χρήματα θα διατεθούν για την ενίσχυση των σχολείων και των μαθητών των πυρόπληκτων περιοχών του Νομού  Ηλείας.
·        Ανταποκρινόμενο στην, ομόφωνη, πρόταση των Συλλόγων Εκπ/κών Π.Ε. Ν. Ηλείας, αποφάσισε να πραγματοποιήσει το φετινό 22ο Συνέδριο ΔΟΕ-ΠΟΕΔ στην περιοχή της Ηλείας.
·        Κλιμάκιο του Δ.Σ. της ΔΟΕ θα πραγματοποιήσει αύριο, 4-9-07, σύσκεψη των Διοικητικών Συμβουλίων και των συναδέλφων της περιοχής για την καταγραφή των αναγκών των σχολείων και των μαθητών. Η σύσκεψη θα γίνει στο Εργατικό Κέντρο Πύργου στις 18:00

ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΕ