Αθήνα 30/4/2007

Αρ. Πρωτ: 1728

Θέμα: Στάση εργασίας στις 10 Μάη για την αποτροπή ψήφισης της  τροπολογίας για τα Νηπιαγωγεία

Το Δ.Σ. της ΔΟΕ καλεί όλους τους συναδέλφους να συνεχίσουμε τον αγώνα για την αποτροπή της παραπέρα ιδιωτικοποίησης των Νηπιαγωγείων και της υπαγωγής τους στους Δήμους, αλλά και για την αμφισβήτηση των εργασιακών δικαιωμάτων των Νηπιαγωγών, μέσω της σχετικής τροπολογίας του ΥΠΕΠΘ.
Να αγωνιστούμε για τη δίχρονη υποχρεωτική δημόσια και δωρεάν προσχολική αγωγή, με αποκλειστική ευθύνη του ΥΠΕΠΘ, και τη δημιουργία των προϋποθέσεων για την άμεση εφαρμογή της κατοχυρωμένης μονοετούς υποχρεωτικής προσχολικής αγωγής από τη νέα σχολική χρονιά.
 Σ’αυτή την κατεύθυνση κηρύσσει 2ωρη στάση εργασίας την Πέμπτη 10/5/2007 (10:30 π.μ. έως 12:30 μ.μ.) για τον πρωινό κύκλο και 3ωρη στάση εργασίας (12 μ.μ. έως 3 μ.μ.) για τον απογευματινό κύκλο και καλεί όλες τις συναδέλφισσες και τους συναδέλφους σε μαζική συμμετοχή στις 13:00 στο συλλαλητήριο στο ΥΠΕΠΘ (νέο κτίριο, στάση ΗΣΑΠ Νεραντζιώτισσα).
Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. καλεί τους Συλλόγους να προχωρήσουν σε συγκεντρώσεις Νηπιαγωγών σε κάθε περιοχή, με στόχο την ενημέρωση και την ενεργοποίησή τους.
Επίσης, ενόψει των εγγραφών των νηπίων που θα ξεκινήσουν στο επόμενο χρονικό διάστημα καλούμε όλους τους Νηπιαγωγούς:
·                    Να γράψουν όλα τα νήπια και τα προνήπια, χωρίς εξαίρεση, διατηρώντας σχετική λίστα αναμονής,
·                    Να ενημερώσουν εγγράφως τους προϊσταμένους για τις ανάγκες (υποδομές, προσωπικό, κλπ.) και να ζητήσουν την κάλυψή τους,
·                    Να ενημερώσουν τους γονείς και τους τοπικούς Συλλόγους Εκπαιδευτικών Π.Ε., έτσι ώστε με την ανάληψη κοινών αγωνιστικών πρωτοβουλιών να μη μείνει κανένα νήπιο και προνήπιο έξω από το Δημόσιο Νηπιαγωγείο.
Τέλος το Δ.Σ. της ΔΟΕ, θα επιδιώξει συνάντηση με την ΠΟΕ-ΟΤΑ, με στόχο την αποσαφήνιση του διακριτού ρόλου των Νηπιαγωγών και των Νηπιαγωγείων, από τους βρεφονηπιοκόμους και τους παιδικούς σταθμούς και την κοινή δράση στο ζήτημα της τροπολογίας για την προσχολική αγωγή.

Για το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε.
Ο Πρόεδρος                                   Ο Γεν. Γραμματέας