ΕΞ. ΕΠΕΙΓΟΝ
Αθήνα, 31-8-2007 Α.Π. 92430α/Δ2

ΘΕΜΑ: Πλήρωση κενών διευθυντικών θέσεων
ΣΧΕΤ.: Η με αριθ. 7/2007 γνώμη της Επιτροπής του άρ. 28 παρ.4 του Ν. 2190/94

Ενόψει της έναρξης του νέου σχολικού έτους και κατόπιν σχετικού αιτήματος της Υπηρεσίας μας προς την ειδική τριμελή επιτροπή του αρ. 28 παρ. 4 του Ν. 2190/1994 (Φ.Ε.Κ. 180 Α΄), στα πλαίσια της προεκλογικής περιόδου, για την κατ΄ εξαίρεση έγκριση της πλήρωσης κενών διευθυντικών θέσεων στις σχολικές μονάδες με αναπλήρωση κατά τις διατάξεις του άρ. 11 περ. Ε΄ του Ν. 1566/85 (Φ.Ε.Κ. 167 Α΄), σας γνωρίζουμε ότι, σύμφωνα με την ανωτέρω σχετική γνώμη, δε δόθηκε η σχετική έγκριση.

Ως εκ τούτου, μέχρι τη λειτουργία των υπηρεσιακών συμβουλίων:
1) Όλοι οι υπηρετούντες διευθυντές, υποδιευθυντές σχολικών μονάδων ή Σ.Ε.Κ. καθώς και οι υπηρετούντες υποδιευθυντές-προϊστάμενοι ολοήμερων προγραμμάτων και υπεύθυνοι τομέων Σ.Ε.Κ., εξακολουθούν να ασκούν τα καθήκοντά τους (άρ. 24 παρ. 2 Ν. 3667/2006)
2) Στις περιπτώσεις που σε μια σχολική μονάδα ή Σ.Ε.Κ. δεν υπάρχει ούτε διευθυντής (π.χ. λόγω συνταξιοδότησης), ούτε υποδιευθυντής, ανατίθεται με απόφαση του οικείου Διευθυντή Εκπαίδευσης η προσωρινή άσκηση καθηκόντων διευθυντή στον ανώτερο σε βαθμό και με τα περισσότερα έτη υπηρεσίας («αρχαιότερο») από τους εκπαιδευτικούς που υπηρετούν στην ίδια μονάδα. Στις περιπτώσεις που υπάρχει υποδιευθυντής, αυτός αναπληρώνει το διευθυντή (άρ. 11 περ. Δ΄παρ. 2 του Ν. 1566/85).

Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

Καθ. ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΡΑΜΑΝΟΣ