Αθήνα, 6/3/2008

Τους Συλλόγους Εκπ/κών Π.Ε.

Με την αστυνομία υποδέχτηκε Προϊστάμενος τη ΔΟΕ ΚΑΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΚΟΥΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ!!!

Την Τετάρτη 5 Μαρτίου 2008, αντιπροσωπεία του Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. και τριών Πρωτοβάθμιων Συλλόγων Π.Ε. Αν. Αττικής προσήλθε  στο 2ο Γραφείο Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αν.Αττικής για παράσταση διαμαρτυρίας, με αφορμή τη δίωξη των πέντε συναδέλφων του 11ου Δημ. Σχ. Αχαρνών, ύστερα από την εντολή διεξαγωγής Ε.Δ.Ε. εναντίον τους. Φτάνοντας εκεί η αντιπροσωπεία του Δ.Σ της Δ.Ο.Ε. βρέθηκε  προ εκπλήξεως, από την παρουσία της αστυνομίας την οποία είχε καλέσει ο Προϊστάμενος! Μετά την έντονη διαμαρτυρία μας για το γεγονός αυτό, ο Προϊστάμενος ζήτησε από τους αστυνομικούς να παρακολουθούν διακριτικά από μακριά. Στη συνέχεια της διαμαρτυρίας μας τους είπε να φύγουν γιατί «δεν τους χρειαζόταν για την ώρα» (!) (όπως είπε σε τηλεφωνική του επικοινωνία με το διοικητή της Αστυνομίας Κορωπίου, παρουσία της αντιπροσωπείας μας!!! )
Το Δ.Σ. της ΔΟΕ εκφράζει την έντονη διαμαρτυρία του  για την απαράδεκτη ενέργεια του Προϊσταμένου του 2ου Γραφείου Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αν. Αττικής κ. Γκότοβου. Καταδικάζει  κατηγορηματικά την προσπάθεια εκφοβισμού και τρομοκράτησης και δηλώνει ότι η αστυνόμευση του εκπαιδευτικού κινήματος και η αστυνομοκρατία της εκπαίδευσης δε θα περάσουν! Η λειτουργία της εκπαίδευσης υπό την παρουσία και τη σκέπη της αστυνομίας, παραπέμπει  σε άλλες εποχές. Αυτές οι ενέργειες  εκπορεύονται από το γενικότερο κλίμα αυταρχισμού και τρομοκράτησης - ένδειξη άραγε, πυγμής ή φόβου;-που έχει υιοθετηθεί  από την κυβέρνηση και το ΥΠΕΠΘ, προκειμένου να αντιμετωπίσουν τις αντιστάσεις του εκπαιδευτικού και εργατικού κινήματος ενάντια στην  αντιλαϊκή και αντιεκπαιδευτική πολιτική τους. Είναι η άλλη όψη και η συνέχεια της πολιτικής της κυβέρνησης  ενάντια στους εργαζόμενους, με την κατάθεση του νέου αντιασφαλιστικού νομοσχεδίου, την ένταση της λιτότητας, την οικτρή κατάσταση των σχολικών μονάδων και την επίθεση στη δημόσια εκπαίδευση. Η προσπάθεια της καταστολής των αγώνων με τα ΜΑΤ, απέναντι στην ογκούμενη αντίσταση των εργαζόμενων, μεταφέρθηκε και στα γραφεία της εκπαίδευσης! Προφανώς έτσι αντιλαμβάνεται την τήρηση της νομοθεσίας ο Υφυπουργός Παιδείας κ. Λυκουρέντζος όταν δήλωνε στην τηλεόραση της ΝΕΤ ότι «είμαστε εδώ για  να τηρούμε τους νόμους», για το ζήτημα του 132ου Δημ.Σχ.Αθηνών! Έχουμε ζήσει πολλές φορές την απροκάλυπτη και εξοργιστική παρακολούθηση του συνδικαλιστικού κινήματος από το συνδικαλιστικό της ασφάλειας, ακόμα και σε αίθουσες συνεδριάσεων, αλλά η λειτουργία της διοίκησης και των διοικητικών στελεχών της εκπαίδευσης με συνοδεία αστυνομίας και υπό την υψηλή «προστασία» της, είναι πρωτόγνωρη! Ο αυταρχισμός, η τρομοκράτηση, η αστυνομοκρατία που υποθάλπεται και εκπορεύεται, αν δεν υποδεικνύεται, από το ΥΠΕΠΘ θα συναντήσει τη δυναμική και αποφασιστική αντίσταση όχι μόνο του εκπαιδευτικού και εργατικού κινήματος αλλά και όλης της κοινωνίας!
Η απροσχημάτιστη και σκαιά επέμβαση της αστυνομίας που μας γυρίζει σε άλλες εποχές,  καθιστά τον Υπουργό Παιδείας υπεύθυνο και τον προϊστάμενο persona non grata στον κλάδο.

•        Καλούμε τώρα τον Υπουργό Παιδείας να δώσει εξηγήσεις για την ενέργεια του Προϊσταμένου και να τοποθετηθεί για το μείζον αυτό θέμα.
•        Απαιτούμε τώρα την απαλλαγή των 5 συναδέλφων που εδώ και 7 μήνες κρατούνται σε ομηρία με τη συνεχιζόμενη Ε.Δ.Ε.
•        Καλούμε τον κλάδο σε  επαγρύπνηση για την περιφρούρηση και προάσπιση της δημοκρατίας στο σχολείο και των δικαιωμάτων μας.
•        Καλούμε όλο το εκπαιδευτικό κίνημα να στείλει τη δική του απάντηση και μήνυμα αντίστασης και διεκδίκησης των αιτημάτων του μέσα από τους δυναμικούς και συλλογικούς αγώνες αυτής της περιόδου μαζί με το υπόλοιπο εργατικό κίνημα. Ο αγώνας μας και η πάλη μας για τα τεράστια προβλήματα που βιώνει αυτή τη στιγμή όλη η εκπαίδευση και οι εκπαιδευτικοί, αλλά και όλοι οι εργαζόμενοι, είναι μονόδρομος.

Σε κάθε περίπτωση ο αυταρχισμός, οι διώξεις, η αστυνόμευση, η τρομοκρατία δε μας φοβίζουν και δε θα περάσουν!
Ο αγώνας για το δημόσιο δωρεάν σχολείο και τη δημοκρατία συνεχίζεται!

Από τη Δ.Ο.Ε.