Καραγιάννης Θωμάς                                                                              Αθήνα 7-2-2008

Αιρετός ΚΥΣΠΕ                                                                                     ΠΡΟΣ

Τηλ. 6974/750406                                                                                   Τους συναδέλφους

Εκπαιδευτικούς

Έδρες τους

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ

(στα πλαίσια της αμφίδρομης ενημέρωσης)

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Με αίσθημα  υπευθυνότητας σας ενημερώνω για τα παρακάτω θέματα:

Παραιτήσεις Εκπαιδευτικών

Στις 29 Ιανουαρίου σε συνεδρίαση του ΚΥΣΠΕ έγιναν αποδεκτές αιτήσεις παραίτησης Εκπαιδευτικών κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους για λόγους υγείας- κοινωνικούς.

Μέχρι σήμερα, σε τρία συμβούλια, έχουν παραιτηθεί 57 δάσκαλοι και 8 νηπιαγωγοί κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους. Σύμφωνα με την προσφιλή μέθοδο της πολιτικής  ηγεσίας του ΥΠΕΠΘ οι πρόσφατες παραιτήσεις θα υπογραφούν περίπου σε ένα μήνα, στη συνέχεια θα δημοσιευτούν σε ΦΕΚ οπότε και λύεται η υπαλληλική σχέση (δηλ. γύρω στις 10 Μαρτίου και βλέπουμε).

Νομοσχέδιο Ειδικής Αγωγής

Τέλη του μηνός Φεβρουαρίου θα δοθεί στους αρμόδιους φορείς ελπίζω και στη ΔΟΕ το προσχέδιο για την Εδική Αγωγή, σύμφωνα πάντα με ενημέρωση από τη Διεύθυνση Εδικής Αγωγής.

Επειδή αρκετοί συνάδελφοι συνδέουν το προσχέδιο με τις επικείμενες μεταθέσεις στην Ειδική Αγωγή, τους πληροφορώ υπεύθυνα ότι και φέτος οι μεταθέσεις θα πραγματοποιηθούν σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία και οι όποιες μεταβολές για τις μεταθέσεις σε ΣΜΕΑ- τμήματα ένταξης- ΚΔΑΥ θα γίνουν εφόσον και όταν ισχύσει ο νέος νόμος για την Ειδική Αγωγή.

Πορεία Προσφυγών

Όπως είχα αναφέρει σε προηγούμενα ενημερωτικά, η εκδίκαση των προσφυγών που υποβλήθηκαν από συναδέλφους αρχίζουν να εκδικάζονται περίπου από τις 20 Φεβρουαρίου και μετά. Αναμένουμε τις αποφάσεις των διοικητικών δικαστηρίων σχετικά με τις επιλογές των Σχολικών Συμβούλων και ευελπιστώ να δικαιωθούν οι όποιοι συνάδελφοί μας κρίθηκαν «ανίκανοι και αποτυχόντες», επειδή κατά τη γνωστή διαδικασία δεν ανήκαν στην κυβερνώσα παράταξη.

Επιλογές Υποδιευθυντών Σχολικών Μονάδων

Τα «γαλαζοδικεία» οργίασαν και στις επιλογές Υποδιευθυντών σχολείων. Είχαμε επισημάνει ότι με το Νόμο 3467/06 και τη συνέντευξη, η πλειοψηφία των ΠΥΣΠΕ θα στρατευθεί στην προώθηση των «δικών μας» παιδιών. Πράγμα που έγινε και υλοποιήθηκε σε όλη την Ελλάδα. Οι διαταγές και τα «συνταγολόγια» εφαρμόστηκαν προς δόξαν της επικαλούμενης «αξιοκρατίας». Όσο για τις προτάσεις των Συλλόγων διδασκόντων πουθενά δεν τηρήθηκαν, όπως και η επιλογή των υποψηφίων με μετρήσιμα κριτήρια.

Τραγική περίπτωση αποτελεί και πάλι η συμπεριφορά των μελών του ΠΥΣΠΕ Αργολίδος, όπου δεν επέλεξαν ως Υποδιευθυντή σε σχολείο του Άργους συνάδελφο, Πρόεδρο του τοπικού Συλλόγου, μέλος εξελεγκτικής επιτροπής του Δ.Σ. της ΔΟΕ, πρώην Πρόεδρο Δημοτικής Επιτροπής Παιδείας και  Υποδιευθυντή μέχρι πρότινος στην ίδια σχολική μονάδα, με πρόταση του Συλλόγου διδασκόντων και μοναδικού υποψηφίου στο σχολείο του. Και όμως η εμπάθεια για μια ακόμη φορά θριάμβευσε «Ανίκανος και ακατάλληλος». Τι μπορεί να υποστηρίξει κανείς; Αιδώς Αργείοι!!!

Καραγιάννης Θωμάς