Αναζήτηση

Επισκέπτες/μέλη

Hits: Πατήστε για τα στατιστικά επισκέψεων

Πατήστε στο χάρτη για να δείτε την κατανομή των χρηστών
  Ενημέρωση: 05-03-2017

Αυτή τη στιγμή
{module 42}

Πρόσφατα μέλη
{module 43}

Η σελίδα αυτή

{flike}

Οδηγίες για τις πανελλήνιες εξετάσεις

ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΗΣΙΜΑ

• 2-3 εβδομάδες πριν τις εξετάσεις
    • Διάβασμα των θεμάτων και των απαντήσεων τους από εξετάσεις περασμένων ετών

• Την προηγούμενη μέρα των εξετάσεων
    • Ελάχιστο διάβασμα της τελευταίας στιγμής
    • Καλός ύπνος το βράδυ

• Το πρωί της ημέρας εξετάσεων
    • Καλό πρωινό (μαζί με μερικά κομμάτια σοκολάτας αν είναι δυνατόν. Λένε ότι βελτιώνει τη μνήμη)
    • Έλεγχος των απαραίτητων εγγράφων για τις εξετάσεις
    • Το κινητό τηλέφωνο στο σπίτι, για να μη σας απασχολεί η ώρα μέσα στην αίθουσα

• Μέσα στην αίθουσα εξετάσεων, μέχρι να δοθούν τα θέματα
    • Δύο στυλό μαζί σας για ασφάλεια και γόμα
    • Προσπαθήστε να είστε ήρεμοι
    • Μην ακούτε, ή προσπαθήστε να σταματήσετε, συζητήσεις των συμμαθητών σας για το μάθημα και το τι πιστεύουν ότι μπορεί να εξεταστεί. Εμπιστευθείτε τις δικές σας δυνάμεις και γνώσεις.

• Κατά τη διάρκεια της εξέτασης
    • Συνεχής ψυχραιμία και αποβολή άγχους για το διαθέσιμο χρόνο
    • Επιλογή πρώτα των θεμάτων που θεωρείτε εύκολα.
    • Αν παρόλο που τη μελετήσατε καλά, κολλήσετε σε κάποια άσκηση, προχωρήστε σε επόμενη, σε άλλη σελίδα. Μη χάνετε χρόνο πιστεύοντας ότι πάντα θα ξεκολλάτε αμέσως. Αν αυτό δεν συμβεί σύντομα, το πιθανότερο είναι να αρχίσετε να αγχώνεστε. Καλύτερα να αφήσετε το μυαλό να καθαρίσει και επανέρχεστε αργότερα.
    • Καθαρή γραφή με σωστά διατυπωμένες προτάσεις. Γίνεστε πιο αρεστός στον διορθωτή, όταν τον διευκολύνετε !
    • Στην αρχή κάθε απάντησης, γράφετε καθαρά ποια ερώτηση απαντάτε και συνεχίστε από κάτω. Π.χ. Θέμα 3Α, Θέμα 3Β κλπ. και όχι σκέτο Β, επειδή λίγο παραπάνω ξεκινήσατε το Θέμα 3.
    • Αποφύγετε τα βέλη και τους αστερίσκους σε άλλη σελίδα.
    • Διαβάστε ξανά τις προτάσεις που γράφετε, ώστε να βγάζουν νόημα.
    • Μην φεύγετε αμέσως από την τάξη. Μέσα στην 1η ώρα, ενδέχεται να σταλλούν διευκρινίσεις για κάποια άσκηση, που ενδεχομένως να σας προβλημάτισε κατά την ανάγνωσή της.
    • Επανέλεγχος ώστε να μην ξεφύγει κάποια άσκηση από παράβλεψη. Το άγχος είναι κακός σύμβουλος.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Χρήστης

Επισκέπτης
Είσοδος | Εγγραφή

Αποφθέγματα...

"Fathers should be neither seen nor heard. That is the only proper basis for family life."
Oscar Wilde

Δημοσκόπηση

Η γνώμη σας για τον ιστότοπο