Ανθολόγιο Φιλοσοφικών Κειμένων Γ' Γυμνασίου

ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΡΩΤΟ

Οι Προσωκρατικοί

πίσω de

H Σχολή των Aθηνών Πυθαγόρας Παρμενίδης Ηράκλειτος Ευκλείδης ή Αρχιμήδης Αλκιβιάδης, Αντισθένης ή Ξενοφών, Αισχίνης ή Ξενοφών, Σωκράτης Πλάτων-Αριστοτέλης Διογένης της Σινώπης Πλωτίνοςφακός

Ραφαήλ, Η Σχολή των Αθηνών. Αναγεννησιακή απεικόνιση της αρχαίας ελληνικής φιλοσοφίας (λεπτομέρεια από την Aίθουσα της Yπογραφής, Ρώμη, Βατικανό, 16ος αιώνας), όπου πιθανότατα απεικονίζονται, από αριστερά προς τα δεξιά, ο Παρμενίδης, ο Ηράκλειτος και ο Πυθαγόρας.

ΚΕΦAΛΑΙΟ ΠΡΩΤΟ

Οι Προσωκρατικοί

Στο κεφάλαιο αυτό:

Θα μελετήσουμε κείμενα από έργα των προσωκρατικών φιλοσόφων τα οποία έχουν διασωθεί μόνο σε αποσπάσματα και από αναφορές και περιλήψεις μεταγενέστερων συγγραφέων.

Θα δούμε τον τρόπο με τον οποίο αυτοί ερμήνευσαν τον κόσμο, περνώντας για πρώτη φορά από τις μυθολογικές αφηγήσεις στη λογική ερμηνεία της φύσης και του κόσμου.

Θα επισημάνουμε ορισμένα προβλήματα γνώσης, που αυτοί πρώτοι εξέτασαν, όπως τη διάκριση της αλήθειας από την πλάνη, τη σχετικότητα της γνώσης και τα όριά της, τα οποία απασχολούν μέχρι σήμερα τον ανθρώπινο στοχασμό.

Θα προσεγγίσουμε ορισμένες απόψεις της ηθικής και της πολιτικής φιλοσοφίας, που διατυπώθηκαν για πρώτη φορά από τους Προσωκρατικούς, όπως είναι η ηθική συμπεριφορά των ανθρώπων, το πρόβλημα των αρετών και των ηθικών αξιών, η κοινωνική οργάνωση, το δημοκρατικό πολίτευμα και η ευθύνη των πολιτών για τη διασφάλιση της σωστής λειτουργίας του.

Θα συζητήσουμε σχετικά με την επικαιρότητα της σκέψης τους.