Βιογραφίες Ανθολογούμενων Λογοτεχνών στα βιβλία Λογοτεχνίας Δημοτικού - Γυμνασίου - Λυκείου

Άντερσεν Χανς Κρίστιαν (1805-1875)

Άντερσεν Χανς Κρίστιαν

Δανός λογοτέχνης, διάσημος ως παραμυθάς. Γεννήθηκε το 1805 στην πόλη Odense. Το 1816 πέθανε ο πατέρας του και η μητέρα του έγινε πλύστρα, για να συντηρηθεί αυτή και ο γιος της. Ως παιδί διάβαζε Σαίξπηρ και αρχαία τραγωδία. Το 1819 δοκίμασε την τύχη του στο Βασιλικό Θέατρο της Κοπεγχάγης ως ηθοποιός, χορευτής, τραγουδιστής , συγγραφέας, αλλά απέτυχε. Δεκαεπτά χρονών άρχισε να φοιτά πάλι στο σχολείο, με δυσκολία ολοκλήρωσε τις εξετάσεις και έγραψε το πρώτο του βιβλίο.

Στην Κοπεγχάγη ήρθε σε επαφή με τους συγγραφείς της εποχής του. Το δικό του συγγραφικό έργο περιλαμβάνει παραμύθια, θέατρο, νουβέλες, ποίηση, ταξιδιωτικά. Το 1841 επισκέφθηκε τη χώρα μας και στο βιβλίο «Οδοιπορικό στην Ελλάδα» περιέγραψε το ταξίδι του. Κρατούσε και ταξιδιωτικό ημερολόγιο, που βρίσκεται στη Βιβλιοθήκη της Κοπεγχάγης. Έφτιαχνε σχέδια και χαρτοκοπτικές με σκιές, τα οποία εκτίθενται στο Μουσείο Άντερσεν στη γενέτειρά του.

Παραμύθια άρχισε να δημοσιεύει το 1835. « Αρχίζω να γράφω παραμύθια για παιδιά, γιατί προσπαθώ να πάρω με το μέρος μου τις μελλοντικές γενιές». Το πρώτο του παραμύθι ήταν «Ο δέκατος στρατιώτης». Η εικονογράφηση των παραμυθιών - η πρώτη το 1837 – έγινε από γνωστούς καλλιτέχνες, όπως ο Βίλεμ Πέντερσεν και ο Λόρεντς Φρόλικ, καθιστώντας τον Άντερσεν ίσως τον πιο εικονογραφημένο συγγραφέα.

Ο Χανς Κρίστιαν Άντερσεν έγινε παγκόσμια γνωστός για τα παραμύθια του όσο ακόμη ζούσε. Η ιστορία τους είναι απλή, αφορά κοινά πράγματα, την καθημερινή ζωή, το παρόν. « Η εποχή μας είναι η πραγματική εποχή των παραμυθιών». Οι ήρωες των παραμυθιών του δεν κινδυνεύουν από κακές μάγισσες ή τρομακτικούς δράκους. Οι κακοί χαρακτήρες του Άντερσεν είναι πρόσωπα με ελαττώματα, όπως αλαζονεία, αδιαφορία για τον ανθρώπινο πόνο, ματαιοδοξία. Σε κάποια παραμύθια επικρατεί το καλό και έχουν ευτυχισμένο τέλος, ενώ άλλα έχουν θλιβερό τέλος. Μεταφράστηκαν σε πολλές γλώσσες και θεωρούνται από τα γνωστότερα έργα της παγκόσμιας λογοτεχνίας.

Πέθανε στην Κοπεγχάγη το 1875. Στις 2 Απριλίου, ημέρα της γέννησής του, γιορτάζεται η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου.

Επιμέλεια: Ευγενία Κοσμάτου

Η Σακοράφα

Χρήσιμες διευθύνσεις στο διαδίκτυο για τον Άντερσεν:

«Μια φορά και έναν καιρό γεννήθηκε ο Χανς Κρίστιαν Άντερσεν!», 5.17"ΕΡΤ youtube,

«Hans Christian Andersen: the man behind the write», 5.18" youtube

Ταινία κινούμενων σχεδίων μικρού μήκους για τη ζωή του διάσημου Δανού συγγραφέα, 5.40" youtube

Μία μικρή ιστορία βασισμένη στο παραμύθι του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν "Το κοριτσάκι με τα σπίρτα", 5.02" youtube

«Το κοριτσάκι με τα σπίρτα», Ηans Christian Andersen, Mια συγκινητική ιστορία από το κανάλι της Βουλής. youtube

ΕΡΤ, Ντοκιμαντέρ για τον Άντερσεν, 52.21" ΕΡΤ

Άλλα βιογραφικά

Συγγραφέας ξακουστός σ' ολόκληρο τον κόσμο για τα παραμύθια του. Έγραψε, ωστόσο, και μυθιστορήματα, θεατρικά έργα, ποιήματα και ταξιδιωτικά κείμενα. Τα θέματά του τα αντλεί από την κοινωνική πραγματικότητα και τις εμπειρίες της προσωπικής του ζωής. Σε πολλά παραμύθια του (π.χ. «Τα καινούργια ρούχα του αυτοκράτορα») αποκαλύπτει με σατιρική διάθεση τα ελαττώματα και τις αδυναμίες των ανθρώπων. Άλλα πάλι (π.χ. «Το μολυβένιο στρατιωτάκι») είναι απαισιόδοξα και με δυσάρεστο τέλος, που μας προβληματίζει.

Πηγή: Ανθολόγιο Λογοτεχνικών κειμένων Ε' - Στ' Δημοτικού

Ο Χανς Κρίστιαν Άντερσεν, γεννήθηκε στην Οντένσε το 1805 και πέθανε στην Κοπεγχάγη, το 1875. Έζησε τα παιδικά του χρόνια σε αρκετά αυστηρό περιβάλλον, αλλά μετά τον θάνατο του πατέρα του έφυγε για την Κοπεγχάγη, όπου σκόπευε να αναζητήσει την τύχη του ως τραγουδιστής, ηθοποιός, χορευτής και ποιητής. Εξασφαλίζοντας μια υποτροφία, τελείωσε τις σπουδές του και μετά από έναν αποτυχημένο γάμο άρχισε να ταξιδεύει στη Γαλλία, την Ελβετία, την Ισπανία, την Ιταλία. Στην περίοδο αυτή, δημοσίευσε αρκετά από τα γραπτά του. Στην Ιταλία, και μάλιστα στη Ρώμη, άνθισε το ταλέντο του στη συγγραφή των παραμυθιών. Μετά την πρώτη συλλογή του, "Παραμύθια για παιδιά", ακολούθησαν και πολλές άλλες, σχεδόν μία κάθε χρόνο. Πέρα από τα παραμύθια, στα οποία οφείλεται η φήμη του, έγραψε και κάποια μυθιστορήματα, βιβλία ταξιδιωτικών εντυπώσεων και τις αυτοβιογραφίες: "Το βιβλίο της ζωής" και "Το παραμύθι της ζωής μου".

Πηγή: ΒΙΒΛΙΟΝΕΤ

Τίτλοι στα ελληνικά