Δενέγρης Τάσος (1934-2009)

Δενέγρης Τάσος

Γεννήθηκε στην Αθήνα το 1934. Σπούδασε κινηματογράφο και κοινωνικές επιστήμες στο Πανεπιστήμιο της Ρώμης (1954-1957). Λίγο νωρίτερα είχε δημοσιεύσει τα πρώτα του ποιήματα στο περιοδικό Στροφή (1952). Το 1964 σκηνοθέτησε την ταινία μικρού μήκους Το Μοναστηράκι. Υπήρξε μέλος της συντακτικής ομάδας του περιοδικού Πάλι, ωστόσο το πρώτο του βιβλίο, Θάνατος στην πλατεία Κάνιγγος, εκδόθηκε το 1974. Θεωρείται ένα από τους τυπικότερους εκπροσώπους, αν και εξαιρετικά ολιγογράφος, της ποιητικής Γενιάς του '70. Συμμετείχε ενεργά στην ίδρυση της Εταιρείας Συγγραφέων το 1982. Μετέφρασε κείμενα ποίησης και πεζογραφίας των Οκτάβιο Πας, Χόρχε Λουίς Μπόρχες, Χούλιο Κορτάσαρ, Τζον Ντος Πάσος, Ρόμπερτ Λούις Στίβενσον, Μάικλ Λόνγκλεϊ, Κλοντ Εστεμπάν, κ.ά., από τα ισπανικά, τα αγγλικά και τα γαλλικά. Πέθανε στην Αθήνα σε ηλικία 74 ετών, το Σάββατο 7 Φεβρουαρίου 2009.

Υπήρξε μέλος μιας ανήσυχης ομάδας Ελλήνων καλλιτεχνών (Γιώργος Μακρής, Πάνος Κουτρουμπούσης, Αλέξης Ακριθάκης, Μαρία Μήτσορα κ.ά.), που δέχτηκαν ποικίλες επιρροές από τα ανατρεπτικά κινήματα της δεκαετίας του ’60, κυρίως από τον απόηχο του αμερικανικού «μπιτ» κινήματος. Ολιγογράφος, αυστηρός και επιλεκτικός, δημοσίευσε μόνο πέντε συλλογές, που φέρουν, όμως, την ένταση και την ανατρεπτική διάθεση της προσωπικότητάς του. Η ποίησή του δεν απομακρύνθηκε ποτέ από την ορμητική δύναμη της ζωής και αυτή -και όχι ο «κλειστός» λογοτεχνικός κόσμος- έδωσε πνοή σε ολόκληρο το έργο του.

Πηγές: Βιβλιονέτ, Βικιπαίδεια, Άρθρο του Γερ. Καρ. στη εφ. ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ

Οι κατάσκοποι

Άλλα βιογραφικά

Ο Τάσος Δενέγρης (1934-2009) γεννήθηκε στην Αθήνα. Σπούδασε κινηματογράφο και κοινωνικές επιστήμες στο Πανεπιστήμιο της Ρώμης (1954-1957). Λίγο νωρίτερα είχε δημοσιεύσει τα πρώτα του ποιήματα στο περιοδικό Στροφή (1952). Υπήρξε μέλος της συντακτικής ομάδας του περιοδικού Πάλι, ωστόσο το πρώτο του βιβλίο, Θάνατος στην πλατεία Κάνιγγος, εκδόθηκε το 1974. Θεωρείται ένα από τους τυπικότερους εκπροσώπους, αν και εξαιρετικά ολιγογράφος, της ποιητικής Γενιάς του '70. Το 1975 προσκλήθηκε στην Iowa των ΗΠΑ στο International Writing Program. Συμμετείχε ενεργά στην ίδρυση της Εταιρείας Συγγραφέων το 1982. Το 1983 διάβασε ποιήματα του στο Φεστιβάλ Ποίησης στο Cambridge της Αγγλίας και τον ίδιο χρόνο στο Βελιγράδι ύστερα από πρόσκληση της Ένωσης Σέρβων Συγγραφέων. Το 1985 προσκλήθηκε στο Νέο Δελχί και στο Μποπάλ της Ινδίας. Το 1990 στο Πανεπιστήμιο του Στρασβούργου και στην Murcia της Ισπανίας, το 1996 πάλι στη Murcia και το 1998 στο Medellin της Κολομβίας και στη Λίμα του Περού. Εξέδωσε τις συλλογές Θάνατος στην πλατεία Κάνιγγος (1974), Το αίμα του λύκου (1978), Θειάφι και αποθέωση (1982), Ακαριαία (συγκεντρωτική έκδοση των τριων πρώτων συλλογών, 1985), Το πνεύμα της άμυνας (1999), και τη συγκεντρωτική έκδοση, Μιλάει ο αγριόχοιρος: ποιήματα 1952-2008, 2008. Μετέφρασε κείμενα ποίησης και πεζογραφίας των Οκτάβιο Πας, Χόρχε Λουίς Μπόρχες, Χούλιο Κορτάσαρ, Τζον Ντος Πάσος, Ρόμπερτ Λούις Στίβενσον, Μάικλ Λόνγκλεϊ, Κλοντ Εστεμπάν, κ.ά., από τα ισπανικά, τα αγγλικά και τα γαλλικά. Πέθανε στην Αθήνα σε ηλικία 74 ετών, το Σάββατο 7 Φεβρουαρίου 2009.

Πηγή Βιβλιονέτ

Ο Τάσος Δενέγρης γεννήθηκε στην Αθήνα το 1934. Ποιητής, μεταφραστής. Σπούδασε κινηματογράφο (1954) και κοινωνικές επιστήμες στο Καθολικό Παν/μιο της Ρώμης(1954-1957). Το 1952 πρωτοεμφανίστηκε στο περιοδικό Στροφή με το ποίημα Άλωση. Έχει μεταφράσει πολλά βιβλία ποίησης και πρόζας από διάφορες γλώσσες. Από το 1982 είναι ιδρυτικό μέλος της Εταιρείας Συγγραφέων.

Θάνατος στην πλατεία Κάνιγγος (1975),

Το αίμα του λύκου (1978),

Θειάφι και αποθέωση (1982),

Ακαριαία (1985,

Η κατάσταση των πραγμάτων (1989).

Μεταφράσεις:

Τζον Ντος Πάσσος USA 1919 (1982),

Χ. Κορτάσαρ Οκτάεδρο (1983),

Χ. Λ. Μπόρχες Εβαρίστο Καριέγκο (1984),

Ρ. Λ. Στήβενσον Νέες χίλιες και μια νύχτες (1985)

ΕΚΕΒΙ ΕΚΕΒΙ

ποιείν Θάνατος στην Πλατεία Κάνιγγος (1975) δεσμός