Κεσμέτη Νατάσα (1947-)

Κεσμέτη Νατάσα

Γεννήθηκε στην Αθήνα το 1947. Σπούδασε Πολιτικές και Οικονομικές Επιστήμες στη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών και Αγγλική Φιλολογία στο Pierce College. Δίδαξε για μια 20ετία αγγλική γλώσσα. Στα γράμματα εμφανίστηκε το 1972 με τη συλλογή διηγημάτων Τα 7 της Άρκτου. Εκτός από την ποίηση ασχολήθηκε με διηγήματα, μελετήματα, δοκίμια, στοχασμούς και λογοτεχνική κριτική. Έχει γράψει μελετήματα για τους Βαφόπουλο, Παπατσώνη, Καρέλλη, Ι.Μ. Παναγιωτόπουλο, Αγαθοπούλου, Δαράκη κ.ά. Συνεργασίες της βρίσκονται σε διάφορα λογοτεχνικά περιοδικά. Είναι μέλος της Εταιρείας Συγγραφέων.

Το αιώνιο ρολόι

Εκτενέστερο βιογραφικό

Γεννήθηκε στην Αθήνα το 1947. Σπούδασε Πολιτικές και Οικονομικές Επιστήμες στη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών και Αγγλική Φιλολογία στο Pierce College. Δίδαξε για μια 20ετία αγγλική γλώσσα. Έργα της: Ποίηση: Αχ να 'μουν ρημαγμένος καφενές (1974). Πεζά: Τα εφτά της άρκτου (1972), Το αιώνιο ρολόι (1987), Κήπος περίφρακτος (1992), Η Βίργκω της ερημιάς και τα κρυφά κελαϊδόνια (1996). Μετέφρασε από τα αγγλικά Σέλλεϋ, Τζον Νταν Κόλντγουελ κ.ά.

Πηγή: Σχολικό βιβλίο γ' λυκείου

2017 Iva, Αρμός