Μαρκόπουλος Γιώργος (1951-)

Μαρκόπουλος Γιώργος

«Τα ποιήματα είναι τόσο δύσκολα, το ξέρετε.
Και αν σηκώσεις τις λέξεις, είναι τόσο θλιμμένα
σαν δάχτυλα που πόνεσες μια νύχτα με αγωνίες.»

Ο Γιώργος Μαρκόπουλος γεννήθηκε στη Μεσσήνη, αλλά από το 1965 ζει και εργάζεται στην Αθήνα. Σπούδασε οικονομικά και στατιστική. Παράλληλα με την ποίηση γράφει λογοτεχνικές κριτικές και άλλα κείμενα σε περιοδικά και εφημερίδες. Θεωρείται ένας από τους σημαντικότερους ποιητές της «Γενιάς του 1970».

Έχει κυκλοφορήσει επτά ποιητικές συλλογές, μία με πεζά, δύο τόμους με κείμενά του για το έργο άλλων ποιητών, δύο μονογραφίες (για το ποδόσφαιρο στην ελληνική ποίηση και για το έργο του Τάσου Λειβαδίτη), ενώ έχει επιμεληθεί βιβλία γύρω από την ποίηση.  Στα γαλλικά έχει εκδοθεί μια επιλογή από όλες τις ποιητικές συλλογές του.

Έχει τιμηθεί με το "Βραβείο Καβάφη" στην Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου δύο φορές με το Κρατικό Βραβείο Ποίησης και με το βραβείο του Ιδρύματος Ουράνη της Ακαδημίας Αθηνών για το σύνολο του έργου του. Είναι μέλος της Εταιρείας Συγγραφέων.

Ο Μαρκόπουλος είναι ποιητής έντονα βιωματικός. Λέει χαρακτηριστικά: «τα πάντα ή σχεδόν τα πάντα μέσα στα γραπτά μου είναι υπαρκτά πρόσωπα και υπαρκτά γεγονότα». Ως άνθρωπος λαϊκών καταβολών, γράφει συνήθως για ανθρώπους λαϊκούς σχολιάζοντας την κοινωνικοπολιτική πραγματικότητα, χωρίς να παραλείψει να μιλήσει και για τα «εσωτερικότερα τοπία της ψυχής». Για την ιδιότητά του ως δημιουργού έχει δηλώσει : «Είχα βάλει ένα στοίχημα με τον εαυτό μου. Ό,τι κερδίζω στη ζωή μου και ό,τι καλό κάνω δεν θα επικαλεστώ ποτέ την ποίηση, αλλά θα το κάνω ως άτομο με την αξία μου. Ποτέ δεν δήλωνα ποιητής. Δεν είμαι ποιητής, είμαι πλανόδιος φωτογράφος με μηχανή το μάτι μου.»

Πηγές: Ε.ΚΕ.ΒΙ., Βικιπαίδεια, oanagnostis.gr

Επιμέλεια: Κωνσταντίνα Σάιτ

Ε.Μ., 49 ετών

Τα ποιήματα, ένα ποτάμι, ο ποιητής

Άλλο βιογραφικό

Γεννήθηκε στη Μεσσήνη το 1951, αλλά από το 1965 ζει και εργάζεται στην Αθήνα. Σπούδασε οικονομικά και στατιστική. Παράλληλα με την ποίηση γράφει λογοτεχνικές κριτικές και άλλα κείμενα σε περιοδικά και εφημερίδες.

Έχει κυκλοφορήσει επτά ποιητικές συλλογές, μία με πεζά, δύο τόμους με κείμενά του για το έργο άλλων ποιητών, δύο μονογραφίες (για το ποδόσφαιρο στην ελληνική ποίηση και για το έργο του Τάσου Λειβαδίτη), ενώ έχει επιμεληθεί βιβλία γύρω από την ποίηση. Το 1996 τιμήθηκε με το "Βραβείο Καβάφη" στην Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου. Το 1999 τιμήθηκε με το Κρατικό Βραβείο Ποίησης για τη συλλογή του "Μη σκεπάζεις το ποτάμι", η οποία, στη συνέχεια, ήταν υποψήφια για το Ευρωπαϊκό Αριστείο του 2000. Σε μετάφραση Michel Volkovitch εκδόθηκε στα γαλλικά μια επιλογή από όλες τις ποιητικές συλλογές του με τον γενικό τίτλο "Ne recouvre pas la riviere" (εκδ. Desmos/ "Cahiers grecs", Paris 2000). Το 2011 τιμήθηκε και πάλι με το Κρατικό Βραβείο Ποίησης, για τη συλλογή του "Κρυφός κυνηγός", και με το βραβείο του Ιδρύματος Ουράνη της Ακαδημίας Αθηνών για το σύνολο του έργου του. Είναι μέλος της Εταιρείας Συγγραφέων από το 1982, ενώ στο διάστημα 1984-1986 διετέλεσε μέλος του διοικητικού της συμβουλίου.

Ποίηση:

Έβδομη συμφωνία (1968),

Η κλεφτουριά του κάτω κόσμου (1973),

Η θλίψις του προαστίου (1976),

Οι πυροτεχνουργοί (1979),

Ποιήματα 1968-1976 (1980),

Η ιστορία του ξένου και της λυπημένης (1987),

Ποιήματα 1968-1987 (1992),

Μη σκεπάζεις το ποτάμι (1998).

Δοκίμιο:

Εκδρομή στην άλλη γλώσσα (α' τομ. 1991 και β' τομ. 1994).

ΒΙΚΙΠΑΙΔΕΙΑ ΒΙΚΙΠΑΙΔΕΙΑ

Ο Γ. Μαρκόπουλος διαβάζει ποίησή του δεσμός