Μέσκος Μάρκος (1935-2019)

Μέσκος Μάρκος

Γεννήθηκε στην Έδεσσα το 1935. Σπούδασε Γραφικές Τέχνες στην Αθήνα, όπου και εργάστηκε αρκετά χρόνια. Ακολούθως μετακόμισε οτη Θεσσαλονίκη. Ασχολήθηκε κυρίως με την ποίηση, αλλά και με την πεζογραφία και τη φιλολογική μελέτη. Τιμήθηκε με το Κρατικό Βραβείο Ποίησης.

Πηγή: Σχολικό βιβλίο γ' λυκείου

Ο Μάρκος Μέσκος γεννήθηκε στην Έδεσσα. Οι γονείς του κατάγονταν από τα χωριά Γραμματίκοβο και Κατράνιτσα. Στη γενέτειρά του πέρασε τα παιδικά και μαθητικά του χρόνια. Τη δεκαετία του εξήντα η οικογένειά του μετακόμισε στην Αθήνα, όπου ο πατέρας άνοιξε μικρό εμπορικό κατάστημα και ο Μάρκος φοίτησε στο τμήμα γραφικών τεχνών της Σχολής Δοξιάδη. Εργάστηκε ως γραφίστας σε διαφημιστικά γραφεία και ως ελεύθερος επαγγελματίας. Από το 1980 και για δύο χρόνια έζησε στην Έδεσσα και ως το 1993 εργάστηκε ως υπεύθυνος εκδόσεων στις Αγροτικές Συνεταιριστικές Εκδόσεις της Θεσσαλονίκης. Ποιήματά του δημοσιεύτηκαν σε διάφορα λογοτεχνικά περιοδικά. Το 1995 τιμήθηκε με το βραβείο ποίησης του περιοδικού Διαβάζω για τη συλλογή του Χαιρετισμοί. 1. Για περισσότερα βιογραφικά στοιχεία του Μάρκου Μέσκου βλ. χ.σ., «Μέσκος Μάρκος», Παγκόσμιο Βιογραφικό Λεξικό6. Αθήνα, Εκδοτική Αθηνών, 1987.

Ι.Ποίηση

• Πριν από το θάνατο. Θεσσαλονίκη, έκδοση του περιοδικού Νέα Πορεία, 1958.

• Μαυροβούνι. Θεσσαλονίκη, ιδιωτική έκδοση, 1963.

• Τα ανώνυμα. Αθήνα, ιδιωτική έκδοση, 1971.

• Άλογα στον ιππόδρομο. Αθήνα, Ερμής, 1973.

• Ιδιωτικό νεκροταφείο. Αθήνα, ιδιωτική έκδοση, 1975.

• Τα ισόβια ποιήματα. Αθήνα, Σημειώσεις, 1977.

• Τα φαντάσματα της ελευθερίας. Αθήνα, Σημειώσεις, 1979.

• Άνθη στο καταραμένο φίδι. Αθήνα, ιδιωτική έκδοση, 1983.

• Στον ίσκιο της γης. Αθήνα, Ύψιλον, 1986.

• Δώδεκα μάηδες. Έδεσσα, ιδιωτική έκδοση, 1992.

• Χαιρετισμοί. Αθήνα, Ύψιλον, 1995.

• Άνθη στο καταραμένο φίδι. Αθήνα, Νεφέλη, 1998.

ΙΙ.Πεζογραφία

• Παιχνίδια στον παράδεισο. Αθήνα, ιδιωτική έκδοση, 1978.

• Κομμένη γλώσσα. Αθήνα, Έρασμος, 1979.

ΙΙΙ.Δοκίμια

• Γνωστοί και άγνωστοι. Αθήνα, Έρασμος, 1987.

ΙV. Συγκεντρωτικές εκδόσεις

• Μαύρο δάσος (1958-1980). Αθήνα, Ύψιλον, 1981.

• Διαλογή (από τις συλλογές Μαυροβούνι και Άλογα στον ιππόδορμο). Αθήνα, Μουσικός Άυγουστος, 1981.

• Τα δέοντα. Έδεσσα, έκδοση Δήμου Έδεσσας, 1990.

• Μαύρο δάσος (ποιήματα 1958-1986). Αθήνα, Νεφέλη, 1999.

ΕΚΕΒΙ ΕΚΕΒΙ

ΒΙΚΙΠΑΙΔΕΙΑ ΒΙΚΙΠΑΙΔΕΙΑ