Βιογραφίες Ανθολογούμενων Λογοτεχνών στα βιβλία Λογοτεχνίας Δημοτικού - Γυμνασίου - Λυκείου

Εντίτα Μόρρις

Μόρρις Εντίτα

Γεννήθηκε στο Örebro της Σουηδίας και υπήρξε σύζυγος του Αμερικανού ειρηνιστή συγγραφέα Ίρα  Μόρρις. Σε ηλικία είκοσι ετών και απομακρύνεται από την οικογένειά της, ριζοσπαστικοποιείται και έρχεται σε επαφή με κορυφαίους ευρωπαίους συγγραφείς και καλλιτέχνες. Αγκαλιάζει την τέχνη της γραφής μέσω του συζύγου της Ira αλλά και του Bert Brecht. Η Μόρις ξεκίνησε τη λογοτεχνική της καριέρα με διηγήματα που δημοσιεύθηκαν στο Atlantic Monthly, στο Harper's Bazaar και σε άλλες εκδόσεις. Το 1943 δημοσίευσε το πρώτο της μυθιστόρημα My darling from the Lions.

Ο Δεύτερος Παγκόσμιος Πόλεμος και ειδικά η ατομική βόμβα στη Χιροσίμα την καθιστούν αφοσιωμένη μαχητή ειρήνης. Ο γιος της Ιβάν (που σπούδασε ιαπωνικά στο Χάρβαρντ) είχε βρεθεί ως διερμηνέας στην εξαφανισμένη πόλη λίγες μόνο ημέρες μετά την καταστροφή. Ήταν μόλις 20 ετών και αφηγήθηκε στην Εντίτα όσα φοβερά είδε. Για εκείνη, η μαρτυρία του θα είναι η αρχή ενός δια βίου αγώνα για την ειρήνη και κατά των πυρηνικών όπλων, που εκδηλώνεται κυρίως στο βιβλίο Λουλούδια της Χιροσίμα, που δημοσιεύθηκε για πρώτη φορά το 1959. Πούλησε 3,5 εκατομμύρια αντίτυπα σε συνολικά 37 γλώσσες και ευαισθητοποίησε χιλιάδες αναγνώστες για τη φρικαλεότητα του ατομικού πολέμου. Το βιβλίο αποδόθηκε στα ελληνικά από τον ποιητή Νικηφόρο Βρεττάκο, μεγάλο μέρος της ποίησης του οποίου εκφράζει αντίστοιχο κοινωνικό προβληματισμό για τον ανθρωπισμό και την ειρήνη.

Τα λουλούδια της Χιροσίμα

Τα λουλούδια της Χιροσίμα