Σολόχοφ Μιχαήλ (1905-1984)

Σολόχοφ Μιχαήλ

Γεννήθηκε το 1905 σε ένα χωριό κοζάκων στις όχθες του ποταμού Ντον. Το 1917, με την έκρηξη της Οκτωβριανής Επανάστασης, εγκατέλειψε το σχολείο και κατατάχθηκε στον Κόκκινο Στρατό. Έζησε από κοντά τα γεγονότα της Επανάστασης του 1917 και του εμφύλιου πολέμου στην περιοχή του και τα απεικόνισε στο τρίτομο έργο του Ο ήρεμος Ντον με το οποίο ασχολήθηκε 15 ολόκληρα χρόνια. Στο μυθιστόρημά του αυτό αποκαλύπτει την ουσία των γεγονότων σε μια πλατιά αφήγηση, πλούσια σε ανθρώπινους τύπους. Οι ήρωές του είναι, κυρίως, χωρικοί της περιοχής του Ντον και τους παρουσιάζει με όλη τους τη ζωτικότητα, όπως αυτή εκδηλώνεται στις σχέσεις τους με τη γη, τις οικογένειές τους και τους ανθρώπους. Ο Σολόχοφ θεωρείται ένας από τους κυριότερους εκπροσώπους του κοινωνικού ρεαλισμού. Το 1941 τιμήθηκε με το βραβείο Στάλιν και το 1965 με το Νόμπελ Λογοτεχνίας.

Ο Σολόχωφ είναι ο συγγραφέας, που εμβαθύνοντας και ανακαλύπτοντας την ουσία της ζωής, πέτυχε να πραγματοποιήσει τη σωστή ερμηνεία και την ανάγλυφη προβολή των απλών ανθρώπων της γης του, με το απέριττο λογοτεχνικό ύφος του σοσιαλιστικού ρεαλισμού.

Πηγή: Σχολικό βιβλίο γ' λυκείου, Ε.ΚΕ.ΒΙ.

Ο ήρεμος Ντον

Άλλα βιογραφικά

Γεννήθηκε το 1905 σε ένα χωριό κοζάκων στις όχθες του ποταμού Ντον. Έζησε από κοντά τα γεγονότα της Επανάστασης του 1917 και του εμφύλιου πολέμου στην περιοχή του και τα απεικόνισε στο τρίτομο έργο του Ο ήρεμος Ντον (1928-1933). Στο μυθιστόρημά του αυτό αποκαλύπτει την ουσία των γεγονότων σε μια πλατιά αφήγηση, πλούσια σε ανθρώπινους τύπους. Οι ήρωές του είναι, κυρίως, χωρικοί της περιοχής του Ντον και τους παρουσιάζει με όλη τους τη ζωτικότητα, όπως αυτή εκδηλώνεται στις σχέσεις τους με τη γη, τις οικογένειές τους και τους ανθρώπους. Ο Σολόχοφ θεωρείται ένας από τους κυριότερους εκπροσώπους του κοινωνικού ρεαλισμού. Το 1965 τιμήθηκε με το βραβείο Νόμπελ της Λογοτεχνίας.

Πηγή: Σχολικό βιβλίο γ' λυκείου

Ο Μιχαήλ Αλεξάνδροβιτς Σόλοχωφ, γιος αγροτικής οικογένειας, γεννήθηκε το 1905 στο μικρό χωριό Κρουζιλίν, κοντά στον ποταμό Ντον, από μητέρα Κοζάκα και Ρώσο πατέρα. Το 1917, με την έκρηξη της Οκτωβριανής Επανάστασης, εγκατέλειψε το σχολείο και κατατάχθηκε στον Κόκκινο Στρατό. Το 1922 εγκαταστάθηκε στη Μόσχα όπου έκανε διάφορες χειρωνακτικές δουλειές. Συγχρόνως, έγραψε διηγήματα τα οποία άρχισαν να δημοσιεύονται σε εφημερίδες και περιοδικά. Το 1926, και ενώ ο Σόλοχωφ έχει εντωμεταξύ επιστρέψει στο χωριό του, εκδίδεται η πρώτη συλλογή διηγημάτων του, "Διηγήματα του Ντον". Ένα χρόνο νωρίτερα, το 1925, είχε αρχίσει να γράφει το πιο επικό και γνωστό μυθιστόρημά του, "Ο ήρεμος Ντον", με το οποίο ασχολήθηκε 15 ολόκληρα χρόνια. Το 1932 έγινε μέλος του ΚΚΣΕ, το 1958 μέλος του Ανωτάτου Σοβιέτ και το 1961 μέλος της Κεντρικής Επιτροπής του ΚΚΣΕ. Από το 1939 διετέλεσε μέλος του Δ.Σ. της Εταιρείας Συγγραφέων της Σοβιετικής Ένωσης, καθώς και μέλος της Ακαδημίας Επιστημών της ΕΣΣΔ. Το 1941 τιμήθηκε με το βραβείο Στάλιν. Το 1955 συνόδευσε στις ΗΠΑ τον Χρουστσόφ. Το 1965 τιμήθηκε με το Νόμπελ Λογοτεχνίας. Πέθανε το 1984. Τα σημαντικότερα έργα του είναι: "Ο ήρεμος Ντον", "Ξεχερσωμένη γη" και "Η μοίρα του ανθρώπου".

Πηγή: Ε.ΚΕ.ΒΙ.

Τίτλοι στα ελληνικά