Βαρβέρης Γιάννης (1955-2011)

Βαρβέρης Γιάννης

Γεννήθηκε στην Αθήνα το 1955. Σπούδασε νομικά. Εξέδωσε έντεκα ποιητικές συλλογές, με πρώτη την «Εν φαντασία και λόγω» (Κούρος, Αθήνα, 1975). Επίσης μετέφρασε και εξέδωσε έργα των Αριστοφάνη, Μενάνδρου, Μολιέρου, Μαριβώ, Ουίτμαν, Σαντράρ, Πρεβέρ, Μρόζεκ, Κάριγκτον, Φέρρε, Μπρασένς καθώς και μια ανθολογία για τον θάνατο. Από το 1976 έγραφε κριτική θεάτρου. Τα θεωρητικά του κείμενα για το θέατρο εκδόθηκαν σε έξι τόμους. Το 1996 του απονεμήθηκε το Κρατικό βραβείο Κριτικής - Δοκιμίου. Ποιήματά του μεταφράστηκαν και περιλήφθηκαν σε ανθολογίες στα αγγλικά, στα γαλλικά, στα γερμανικά, στα ιταλικά, στα ισπανικά και στα ρουμανικά. Μεταφράσεις του αττικής και νέας κωμωδίας παρουσιάστηκαν στην Επίδαυρο και σε άλλα θέατρα. Του απονεμήθηκαν τα βραβεία: Βραβείο Καβάφη, Βραβείο Ποίησης του περιοδικού «Διαβάζω», το Βραβείο του Ιδρύματος Πέτρου Χάρη της Ακαδημίας Αθηνών για το σύνολο του ποιητικού του έργου. Έφυγε από τη ζωή στην Αθήνα, ξαφνικά, στις 25 Μαΐου 2011.

Ανήκει στους ποιητές της δεκαετίας του ’70, οι οποίοι δεν επηρεάστηκαν από τις δύο μεταπολεμικές γενιές. Χωρίς τα βιώματα της Κατοχής και της μετεμφυλιακής περιόδου μεγάλωσαν την ψυχροπολεμική εποχή, σε μια περίοδο που η ελληνική κοινωνία παρουσίασε σημαντική οικονομική άνοδο και εισήλθε στο στάδιο του καταναλωτισμού. Η ποιητική γραφή αυτών των δημιουργών ρέπει στην καθημερινή ομιλία, που στην καλύτερη περίπτωση αμφισβητεί κάθε κατεστημένη αξία.

Ειδικότερα, η ποίηση του Βαρβέρη στηρίζεται σε δύο βασικά μοτίβα, τον έρωτα και το θάνατο. Στη συλλογή του μάλιστα Πιάνο του βυθού (1991) ο φόβος του θανάτου υπονομεύεται με μια παιγνιώδη ειρωνεία. Αλλά και στα επόμενα έργα του ο ποιητής παρακολουθεί τη ζωή μέσα από το πρίσμα του θανάτου. Ιδιαίτερα στη συλλογή Ο κύριος Φογκ (1993) εξελίσσεται το θέμα που απαντάται και στα άλλα ποιήματά του, η αποξένωση του ανθρώπου, το αδιέξοδο της ύπαρξης, η στροφή στον εσωτερικό του κόσμο.

Πηγές: Ε.ΚΕ.ΒΙ., ΠΟ.Θ.Ε.Γ.

Νεκρή φύση σε κήπο

Εκτενέστερο βιογραφικό

Ο Γιάννης Βαρβέρης (1955-2011) γεννήθηκε στην Αθήνα. Σπούδασε νομικά. Εξέδωσε έντεκα ποιητικές συλλογές, με πρώτη την «Εν φαντασία και λόγω» (Κούρος, Αθήνα, 1975). Επίσης μετέφρασε και εξέδωσε έργα των Αριστοφάνη, Μενάνδρου, Μολιέρου, Μαριβώ, Ουίτμαν, Σαντράρ, Πρεβέρ, Μρόζεκ, Κάριγκτον, Φέρρε, Μπρασένς καθώς και μια ανθολογία για τον θάνατο. Από το 1976 έγραφε κριτική θεάτρου (περιοδικά «Τομές» και «Η Λέξη», εφημερίδα «Η Καθημερινή»). Αυτά και άλλα θεωρητικά του κείμενα για το θέατρο εκδόθηκαν σε έξι τόμους («Η κρίση του θεάτρου» -πέντε τόμοι, «Πλατεία θεάτρου»). Το 1996 του απονεμήθηκε το Κρατικό βραβείο Κριτικής - Δοκιμίου. Ποιήματά του μεταφράστηκαν και περιλήφθηκαν σε ανθολογίες στα αγγλικά, στα γαλλικά, στα γερμανικά, στα ιταλικά, στα ισπανικά και στα ρουμανικά. Μεταφράσεις του αττικής και νέας κωμωδίας παρουσιάστηκαν στην Επίδαυρο και σε άλλα θέατρα. Το 2001 του απονεμήθηκε το Βραβείο Καβάφη για τη συγκεντρωτική έκδοση «Ποιήματα 1975-1996». Το 2002 του απονεμήθηκε το Βραβείο Ποίησης του περιοδικού «Διαβάζω» για την ποιητική συλλογή «Στα ξένα». Το 2010 τιμήθηκε με το Βραβείο του Ιδρύματος Πέτρου Χάρη της Ακαδημίας Αθηνών για το σύνολο του ποιητικού του έργου. Ήταν μέλος της Εταιρίας Συγγραφέων. Έφυγε από τη ζωή στην Αθήνα, ξαφνικά, στις 25 Μαΐου 2011.

Ποίηση
Εν φαντασία και λόγω
Το ράμφος
Αναπήρων Πολέμου