Στοιχεία Δικαίου (Αστικού-Εμπορικού-Εργατικού)

Ώρες/Εβδομάδα
ΘΕΩΡΙΑ 4
ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ -

Σκοπός του μαθήματος είναι να γνωρίσουν και να κατανοήσουν οι μαθητές βασικές νομικές έννοιες και θεσμούς της καθημερινής ιδιωτικής συναλλακτικής ζωής, με παραδείγματα από την καθημερινή πρακτική.

Επίσης, σκοπός τους μαθήματος είναι να φέρει σε επαφή τους μαθητές με τις έννοιες και τους κανόνες του εργατικού δικαίου. Η εξοικείωση με το εργατικό δίκαιο θα τους βοηθήσει να κατανοήσουν την αξία της εργασίας, τόσο σαν ανθρώπινης δραστηριότητας και συντελεστή παραγωγής, όσο και σαν έκφρασης της προσωπικότητας του εργαζομένου. Θα τους βοηθήσει στη συνειδητή άσκηση των δικαιωμάτων και στην υπεύθυνη ανάληψη των υποχρεώσεων, που απορρέουν από τη σχέση εργασίας, με απώτερο σκοπό τη διασφάλιση της εργασιακής ειρήνης και της οικονομικής και κοινωνικής ευημερίας.

Υλικό

Βιβλίο Μαθήματος Σημειώσεις Μαθήματος