Το Μουσικό Βίντεο στο μάθημα της Μουσικής

Το μουσικό βίντεο είναι πλέον απαραίτητο σε κάθε δημοφιλές τραγούδι που κυκλοφορεί από τα τέλη της δεκαετίας του 1980 και μετά. Επίσης οι σύγχρονες απόψεις στη μουσική παιδαγωγική συνηγορούν υπέρ της χρήσης του μουσικού βίντεο στο μάθημα της Μουσικής.

Ένα ενδιαφέρον άρθρο για τη χρήση του μουσικού βίντεο στο μάθημα της Μουσικής μπορείτε να βρείτε παρακάτω

Παρακάτω υπάρχει ένα ενδιαφέρον βίντεο για το πλέον διαδεδομένο μοντέλο ανάλυσης μουσικού βίντεο:

Το βιβλίο στο οποίο ο Andrew Goodwin περιγράφει το μοντέλο ανάλυση μουσικού βίντεο που κυριαρχεί στις μέρες μας

Λίγα λόγια

Ονομάζομαι Ευγενία Καρούμπαλη. Είμαι εκπαιδευτικός μουσικής στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση από το 1998. Έχω μεταπτυχιακό στις επιστήμες της Αγωγής (Μουσική Παιδαγωγική) από το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας (2015) και είμαι τπυχιούχος του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Έχω παρουσιάσει εισηγήσεις σε συνέδρια τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό. Τα ερευνητικά μου ενδιαφέρονται έχουν να κάνουν με τη διδακτική του μαθήματος της Μουσικής στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση, τις σχολικές γιορτές και τα προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων.