Σημαντικές συνδέσεις

YΠ.Ε.Π.Θ.:
Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων
Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο:
Ο επίσημος παροχέας υπηρεσιών διαδικτύου.
Παιδαγωγικό Ινστιτούτο:
Ενημερώσεις για γεγονότα που αφορούν στην εκπαίδευση, ο κόσμος των σχολείων.
                    ΠΥΣΠΕ Θεσσαλονίκης
Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπ/σης Ανατολικής Θεσσαλονίκης
Δάσκαλος:
Βασική, στοιχειώδης, δημοτική, δημοτικό,εκπαίδευση, δάσκαλος,σχολείο, μαθητής,τάξη, μάθημα,γιορτή, τραγούδι, νόμος,νομοθεσία, χειροτεχνίες, λογισμικό, εργασίες.
e-φημερίδα:
Σχολική εφημερίδα, διαδικτυακό περιοδικό. Συμμετέχουν μαθητές από όλη την Ελλάδα αλλά και από το εξωτερικό.
Λογότοπος:
Τα Πάθη των φωνηέντων-Σχηματισμός λέξεων.
Παιδικές Κατασκευές:
Υλικά - Οδηγίες για παιδικές κατασκευές που αφορούν το μάθημα των τεχνικών στο Δημοτικό - Νηπιαγωγείο.
Παιχνίδια για την αυλή:
Κατάλογος κανονισμών παιχνιδιών που παίζονται σε ανοικτούς χώρους.
Teach.gr:
Εκπαιδευτικά θέματα
edra.gr:
Εκπαιδευτικά θέματα
Παγκόσμια και ελληνική γεωγραφία:
Παγκόσμιος άτλαντας με πολλές πληροφορίες για κάθε ήπειρο και χώρα στα ελληνικά. Πληροφορίες και για όλη την Ελλάδα.
ΙΜΕ:
Ιδρυμα μείζονος Ελληνισμού
Διαδίκτυο και διδασκαλία:
ΤΠΕ στην εκπαιδευτική διαδικασία και όχι μόνο.
Ηλεκτρονικοί Υπολογιστές:
Εκθετήριο Ηλεκτρονικών Υπολογιστών
Ελληνικός Πολιτισμός:
Σελίδες σχετικές με τον ελληνικό πολιτισμό

Νόμος 1566:
Νόμος 1566 και βασικές αρχές σχολικού κανονισμού
Σχέδιο νόμου:
ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΤΕΛΕΧΩΝ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ, ΡΥΘΜΙΣΗ ΘΕΜΑΤΩΝ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ

ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ

Εθνικό Ιστορικό Μουσείο:
                                                                                                  Περιήγηση στο Εθνικό Ιστορικό Μουσείο.

1821-2001: Βουλή των Ελλήνων:
180 χρόνια από την ελληνική επανάσταση

Σημαίες :
                                                                                                           Σημαίες στην Επανάσταση.

Ελληνική Ιστορία:
`Ολη η Ελληνική Ιστορία στο διαδύκτιο από το Ιδρυμα Μείζονος Ελληνισμού.
Η Ελλάδα 1923 - 1945:
α) Μεσοπόλεμος 1923 - 1940 : Εσωτερική-εξωτερική πολιτική, κοινωνία, οικονομία, πολιτισμός.
β) Η Εποχή του Β΄Παγκοσμίου πολέμου 1940 - 1945 : Β΄Παγκόσμιος πόλεμος, κατοχή, αντίσταση, απελευθέρωση(εικόνες- ντοκουμέντα-φωτογραφίες της εποχής)
.

Βαλκανικοί-Α΄Παγκόσμιος-Β΄Παγκόσμιος:
Ευρωπαϊκή τέχνη κατά το 19ο αιώνα, Βαλκανικοί, Α΄Παγκόσμιος, Μικρασιατικός, Β΄Παγκόσμιος, Κατοχή και Αντίσταση, Εμφύλιος.

bar.gif (4535 bytes)

ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΓΕΝΙΚΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ

Θεόδωρος :
Στα βήματα ενός μοναχού του 10ου αιώνα στο Βυζάντιο.

bar.gif (4535 bytes)

Θεσσαλονίκη πολυπρόσωπη πόλη:
Εργασία σχετικά με την ιστορία της Θεσσαλονίκης.
΄Ολυμπος:
Ολυμπος, Λιτόχωρο

Πασχαλινά έθιμα στην Ελλάδα:
Ήθη και έθιμα του Πάσχα.

dogrun.gif (12972 bytes)

1)Εικόνες zip:
Εικόνες σε μορφή zip για την δημιουργία ταμπλό κατά την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου.(1,14ΜΒ)
2)Εικόνες zip:
Εικόνες σε μορφή zip για την δημιουργία ταμπλό κατά την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940. (743ΚΒ)
3)Εικόνες zip:
Εικόνες σε μορφή zip για την δημιουργία ταμπλό κατά την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821. (535ΚΒ)
4) Αρχείο Αγωνιστών της Επανάστασης του 1821:
Πηροφοριακά στοιχεία για όλους τους αγωνιστές της επανάστασης του 1821. Προσφέρεται σε μορφή zip στο πρόγραμμα Acrobat Reader το αρχείο από την ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ στα πλαίσια του προγράμματος-έκθεσης με τίτλο: 180 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση (566 ΚΒ)
     5) Το χρονολόγιο της Επανάστασης:
Χρονολόγιο ιστορικών γεγονότων από το 1935 μέχρι το 1947. Προσφέρεται σε μορφή zip στο πρόγραμμα Acrobat Reader το αρχείο από την ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ στα πλαίσια του προγράμματος-έκθεσης με τίτλο: 180 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση (325 ΚΒ)

Αν οι εικόνες σας άρεσαν στείλτε μας ένα mail στην διεύθυνση: jharizan@freemail.gr
Τα παιδιά του σχολείου μας που τις συγκέντρωσαν θα χαρούν πολύ.

Προγράμματα περιβαλλοντικής

8ου Δ.Σ.

Κρασί τραγουδιστό δώρο

Παιχνίδια του παππού και της γιαγιάς