Η Τράπεζα Θεμάτων Εξετάσεων Διαβαθμισμένης Δυσκολίας (ΤΘΕΔΔ) στο μάθημα «Πολιτική Παιδεία» (Οικονομία, Πολιτικοί Θεσμοί & Αρχές Δικαίου και Κοινωνιολογία) συγκροτείται από θέματα, τα οποία προέρχονται από την εξεταστέα ύλη την καθορισθείσα με τις σχετικές Υπουργικές Αποφάσεις και αφορούν τα κριτήρια αξιολόγησης, όπως τα καθορίζει το Π.Δ. Οι απαντήσεις επί των θεμάτων αξιολογούνται βάσει της ύλης του σχολικού εγχειριδίου. Η ακρίβεια, η σαφήνεια και η χρησιμοποίηση του κατάλληλου επιστημονικού λεξιλογίου είναι αρετές που πρέπει να χαρακτηρίζουν τη διατύπωση των θεμάτων.

sample-photo-07

3D render of the inside of a classroom with back to school written on the chalkboard

Ειδικότερα: Για το μάθημα «Πολιτική Παιδεία» (Οικονομία, Πολιτικοί Θεσμοί & Αρχές Δικαίου και Κοινωνιολογία), η εξέταση περιλαμβάνει δύο ομάδες θεμάτων: Α) Η πρώτη ομάδα αποτελείται από δύο θέματα με ερωτήσεις διαφόρων τύπων .

ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΘΕΜΑΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ