Πλαίσιο κειμένου: ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ: ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΡΙΝΙΩΤΑΚΗΣ

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ    Α΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Πλαίσιο κειμένου:  Γενικά

Αγαπητοί μαθητές

Το μάθημα της Τεχνολογίας με το οποίο θα ασχοληθείτε για πρώτη φορά, είναι ένα νέο σχετικά μάθημα στην Ελλάδα και στόχο έχει την εξοικείωσή σας με την τεχνολογία.

Στο μάθημα αυτό ο κάθε ένας από σας  θα μελετήσει και θα κατασκευάσει το ομοίωμα ενός τεχνολογικού αντικειμένου το οποίο ο ίδιος θα επιλέξει.

Ελπίζω το αυτό υλικό , το οποίο  χρειάζεται βελτίωση, να σας βοηθήσει στις δραστηριότητες στις οποίες θα εμπλακείτε στα πλαίσια του μαθήματος  της Τεχνολογίας Α΄ Γυμνασίου.

Πλαίσιο κειμένου: 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΗΤΕΙΑΣ
Πλαίσιο κειμένου:  Στόχοι του μαθήματος της Τεχνολογίας

Στην εποχή της τεχνολογικής έκρηξης στην οποία ζούμε καθίσταται επιβεβλημένη η εξοικείωση του μαθητή με την τεχνολογία.

Στόχοι του μαθήματος της Τεχνολογίας είναι εσείς οι μαθητές:

·  Να γνωρίσετε το τεχνολογικό σας περιβάλλον μέσα από τις καθημερινές σας εμπειρίες.

·  Να εξοικειωθείτε με την τεχνολογική έρευνα η οποία αποτελεί εργαλείο εξέλιξης και ανάπτυξης της σύγχρονης κοινωνίας.

·  Να προσεγγίσετε και να εξοικειωθείτε με το ευρύτερο δυνατό φάσμα των τεχνολογικών προϊόντων.

·  Να έρθετε σε επαφή με τον ευρύτατο χώρο της Τεχνολογίας ώστε να κατανοήσετε την έννοια και τη σημασία της σε όλους τους τομείς της ανθρώπινης δραστηριότητας.

Στα πλαίσια του μαθήματος της Τεχνολογίας θα καλλιεργήσετε δεξιότητες μέσω της κατασκευής διαφόρων αντικειμένων και θα αποκτήσετε γνώσεις σχετικές με την επίλυση διαφόρων τεχνολογικών προβλημάτων (αναζήτηση, συγκέντρωση, επεξεργασία πληροφοριών) μαθαίνοντας παράλληλα να αξιοποιείτε τον Η/Υ και το Διαδίκτυο.