Γενικά

Tο Λύκειο Πάρου βρίσκεται στο κέντρο της Παροικιάς πίσω από την εκκλησία της Εκατονταπυλιανής.

Αποτελείται από δύο κτίρια και στεγάζει τις τάξεις Α', Β' και Γ' Λυκείου. Επίσης διαθέτει Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών, Εργαστήριο Πληροφορικής και Σχολική Βιβλιοθήκη.

Επίσης υπάρχει γραφείο του Διευθυντή του σχολείου και γραφείο καθηγητών.

Στο προαύλιο του σχολείου μας υπάρχει γήπεδο μπάσκετ και γήπεδο ποδοσφαίρου 5Χ5. Τα γήπεδα που υπάρχουν στο προαύλιό του Λυκείου εξυπηρετούν το Γυμνάσιο Πάρου και το 1ο Δημοτικό Σχολείο Παροικιάς που βρίσκεται δίπλα στο σχολείο μας.

Εργαστήριο Πληροφορική:Το εργαστήριο Πληροφορικής του Λυκείου Πάρου διαθέτει 10 υπολογιστές με CPU στα 3GHz και μνήμη RAM στα 512 MB. Όλοι διαθέτουν DVD writers. Υπάρχουν επίπεδες οθόνες 17 ιντσών στους υπολογιστές του καινούριου εργαστηρίου. Δουλεύουν με λειτουργικό Windows XP και Office 2002. Το εργαστήριο εξοπλίστηκε με αυτούς τους 10 υπολογιστές πριν 2 χρόνια.

Υπάρχουν ακόμα λίγοι υπολογιστές του παλιού εργαστηρίου που βρίσκονται σε λειτουργία και εξυπηρετούν τα πολυμελή τμήματα.

Το υφιστάμενο εργαστήριο χρησιμοποιείται μόνο από τους μαθητές του Λυκείου Πάρου.

Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών:Το εργαστήριο φυσικών επιστημών που λειτουργεί στο ΓΕΛ Πάρου, είναι εξοπλισμένο ώστε να γίνονται τα βασικότερα πειράματα Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας της ύλης του Λυκείου. Αποτελείται από  έξι τετραθέσια έδρανα που το καθένα έχει τις δικές του πειραματικές συσκευές. Επίσης υπάρχει η δυνατότητα προβολής από υπολογιστή παρουσιάσεων και οπτικοακουστικού υλικού.

Σχολική βιβλιοθήκη:Από τη φετινή σχολική χρονιά ξεκίνησε στο σχολείο μας να λειτουργεί σχολική βιβλιοθήκη. Το έργο χρηματοδοτήθηκε και υλοποιήθηκε στα πλαίσια του Γ' Κ.Π.Σ.και του ΕΠΕΑΕΚ ΙΙ. Στόχος της σχολικής βιβλιοθήκης είναι να καταστεί χώρος μάθησης, υποδοχής, διερεύνησης και καλλιέργειας της κουλτούρας.

Η σχολική βιβλιοθήκη ενισχύει, προωθεί και εκσυγχρονίζει το εκπαιδευτικό περιβάλλον και το οδηγεί σε μια ενεργητική δυναμική αλληλεπίδρασης με το χώρο που το περιβάλλει. Η σχολική βιβλιοθήκη είναι μια σύγχρονη αίθουσα 90 τ.μ. η οποία αποτελεί κέντρο πληροφοριών αλλά και κάθε πολιτιστικής, πνευματικής και διερευνητικής αναζήτησης για μαθητές  και εκπαιδευτικούς.

Ο άνετος αυτός χώρος  ο οποίος αποτελεί συγχρόνως και  αναγνωστήριο και προσφέρει τη δυνατότητα αμφίδρομης επικοινωνίας με το χώρο που περιβάλλει τη σχολική μονάδα και την ιδιαίτερη κοινωνία του σχολείου.

Στο χώρο της σχολικής βιβλιοθήκης υπάρχουν σήμερα 5.000 τίτλοι βιβλίων καθώς επίσης και πολλοί τίτλοι οπτικοακουστικού υλικού (CD,DVD) και εγκυκλοπαίδειες. Λειτουργεί και ως δανειστική κατά τη διάρκεια λειτουργίας του σχολείου και είναι δυνατή η πρόσβαση σε ΑΜΕΑ.

Εορτολόγιο

Ρολόι