Κυριακή, 13 Ιουνίου 2010  Σήμερα πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με τον Πολιτιστικό Σύλλογο η εκδήλωση για τα 140 χρόνια του Δημοτικού Σχολείου Αμυγδαλεών.

Η εκδήλωση, που την παρακολούθησε πάρα πολύς κόσμος παρά την αφόρητη ζέστη, άρχισε με χαιρετισμό από τον προϊστάμενο του Σχολείου και πρόεδρο του Συλλόγου Αργύρη Καραλιόλιο.

1. Στη συνέχεια ακολούθησαν  χαιρετισμοί των  επίσημων προσκεκλημένων.

2. Κατόπιν έγινε προβολή παρουσίασης με παλιές φωτογραφίες από την ιστορία του Σχολείου. (μαζί και κάποιες πληροφορίες)

3. Ακολούθησε παρουσίαση του δασκάλου του Σχολείου  Αντρέα Τζιώρα για τη Σχολική Χρονιά 2009-2010 και προβολή παρουσίασης με φωτογραφίες από δραστηριότητες του Σχολείου την σχολική χρονιά 2009-2010.

4. Ομιλία με θέμα: «Η ιστορία του Δημοτικού Σχολείου Αμυγδαλεών», Αργύριος Καραλιόλιος  προϊστάμενος του Σχολείου.

5.  Ομιλία με θέμα: «Ολιγοθέσια Σχολεία. Δυνατότητες και Προοπτικές», από τον Ιωάννη Φύκαρης Λέκτορα του Παιδαγωγικού Τμήματος  του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, Διδάκτορα του Α.Π.Θ και Σχολικού  Συμβούλου.

6. Απονομή επαίνου στις δασκάλες και δασκάλους που υπηρέτησαν στο Δημοτικό Σχολείο Αμυγδαλεών.

7. Απονομή αναμνηστικού επαίνου από την ΕΕΠΦ, στους μαθητές του σχολικού έτους 2008-2009 που συμμετείχαν στη Δραστηριότητα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με τίτλο “βιολογική καλλιέργεια της κερασιάς” που βραβεύτηκε από την ΕΕΠΦ.

8. Απονομή αναμνηστικού δώρου στο μαθητή της έκτης τάξης.

9. Οι μαθητές του Σχολείου  τραγούδησαν και χόρεψαν υπέροχα, κλέφτικα δημοτικά τραγούδια και καταχειροκροτήθηκαν.

Η εκδήλωση είχε τεράστια επιτυχία και άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις σε όλους όσους τηn παρακολούθησαν. Μας τίμησαν με την παρουσία τους ο Ιερέας του χωριού κ. Καραπούλιος, ο Βουλευτής κ.  Χαντάβας, ο Νομάρχης Γρεβενών κ.  Κουπτσίδης, ο Δήμαρχος Γρεβενών κ. Νούτσος, η Γραμματέας του Υπουργείου Οικονομικών κ. Παπαγεωργίου, η Αντινομάρχης κ. Πέτρου, η Αντιδήμαρχος κ. Παλάσκα, ο Νομαρχιακός Σύμβουλος κ. Κοψαχείλης, ο Πρόεδρος του Τοπικού Συμβουλίου κ. Καραλιόλιος, ο Διευθυντής του ΙΚΑ κ. Μπουρέλλας, ο Πρόεδρος του Αθλητικού Συλλόγου κ. Κουταλής, αρκετές δασκάλες και δάσκαλοι, που τιμήθηκαν για την προσφορά τους, καθώς και πάρα πολύς κόσμος.  Εδώ αξίζει να σημειώσουμε ότι όλοι κατασυγκινήθηκαν από τις αναμνήσεις των τιμώμενων δασκάλων και ιδιαίτερα από την κ. Κλεάνθη Παπαποστόλου που ήταν και η πρώτη που το 1953 κατέγραψε για πρώτη φορά την ιστορία του Δημοτικού Σχολείου Αμυγδαλεών. Τους ευχαριστούμε πάρα πολύ όλους και ιδιαίτερα τον κ. Φύκαρη για τη συμμετοχή του και την τόσο όμορφη όσο και ουσιαστική εισήγησή του. Με ατράνταχτα και επιστημονικά τεκμηριωμένα επιχειρήματα, έπεισε και τον πιο δύσπιστο ακροατή για το ότι τα ολιγοθέσια σχολεία, κάτω από κάποιες προϋποθέσεις, παρ’ ότι είναι εγκαταλειμμένα από την πολιτεία, μπορούν να προσφέρουν και στο μέλλον εξαιρετικές υπηρεσίες εκπαιδευτικές και κοινωνικοπολιτιστικές και ότι είναι τουλάχιστον ισάξια με τα πολυθέσια σχολεία, αν όχι πολλές φορές και καλύτερα. Φωτογραφίες από την εκδήλωση  μπορείτε να δείτε εδώ....