To σχολικό έτος 2008-2009 το 2/θ Δημοτικό Σχολείο Αμυγδαλεών και στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας υλοποίησε δραστηριότητα με τίτλο "ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΕΣ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ". Στα πλαίσια αυτού του προγράμματος μεταξύ των άλλων έγιναν και οι παρακάτω δράσεις:

1. Την Πέμπτη, 4 Ιουνίου 2009 επισκέφτηκε το Σχολείο μας η Διαιτολόγος - Διατροφολόγος MSc Βιβή H. Κατσαρού και ενημέρωσε τους μαθητές για την ισορροπημένη διατροφή. Εδώ μπορείτε να δείτε την παρουσίασή της και εδώ την πρότασή της για μια ισορροπημένη διατροφή. Την ευχαριστούμε πάρα πολύ για τη συμμετοχή της και την άριστη δουλειά της...  Εδώ μπορείτε να δείτε μερικές φωτογραφίες από τη δραστηριότητα....

2. Οι μαθητές συμπλήρωσαν σχετικό ερωτηματολόγιο με τη συνεργασία των γονιών τους.

3. Συμπλήρωσαν σχετικά φύλλα εργασίας.

4. Πραγματοποιήθηκε προβολή σχετικού βίντεο.