Ποιοι είμαστε;

Το Σχολείο μας βρίσκεται στις Αμυγδαλιές Γρεβενών, ένα μικρό χωριό 12 χιλιόμετρα βορειοδυτικά της πόλης των Γρεβενών. Είναι 2/θέσιο με μόλις 14 μαθητές και στις έξι τάξεις. Η ιστοσελίδα μας δημιουργήθηκε το 2005 όταν στα πλαίσια του προγράμματος Πολιτιστικών Θεμάτων, το σχολείο μας, υλοποίησε  τη δραστηριότητα με τίτλο: «Η ιστορία του Δημοτικού Σχολείου Αμυγδαλεών». Για την προβολή αυτής της δραστηριότητας δημιουργήθηκε μεταξύ των άλλων και αυτή η ιστοσελίδα, με απότερο στόχο  να αποτελέσει ένα εργαλείο επικοινωνίας και να συμπορευτεί με τις επιταγές της σύγχρονης, και ανοιχτής προς την τοπική και παγκόσμια κοινωνία, εκπαίδευσης.

Είναι δε βασικά σχεδιασμένος ο ιστότοπός μας, ώστε:

1) να επιτύχει την καλύτερη δυνατή αμφίδρομη επικοινωνία μαζί σας με ταυτόχρονη ανταλλαγή δεδομένων και πληροφοριών έχοντας πάντα ως επιδίωξη την  όσο το δυνατόν  καλύτερη και μεγαλύτερη προβολή του έργου των Σχολείων και των εκπαιδευτικών, συμβάλλοντας έτσι στην κοινωνική καταξίωσή τους, η οποία σκόπιμα αμφισβητείται από πολλούς.

2) να καταγράφει τα εκάστοτε ιδιαίτερα προβλήματα του λειτουργήματός μας (με σκοπό την ταχύτερη επίλυσή τους),

3) να προσφέρει βήμα σε σας τους ίδιους για δημόσιο διάλογο, παρατηρήσεις και προτάσεις για όποια  θέματα  εσείς κρίνετε αναγκαίο,

4) να ανοίξει για το σχολείο μας ένα παράθυρο στον κόσμο, γιατί λόγω της γεωγραφικής του απομόνωσης πιστεύουμε ότι είναι απαραίτητο, γιατί το διαδίκτυο μας δίνει τη δυνατότητα να μας βλέπουν σε όλο τον κόσμο και να βλέπουμε όλο τον κόσμο.

5) να  προσφέρει ένα παράθυρο προς τον "κυβερνοχώρο" με σχετικές συνδέσεις σε θέματα που αφορούν κυρίως  το Σχολείο και γενικά την Εκπαίδευση.

Καλό "σερφάρισμα" λοιπόν και καλή είσοδο και ενεργή συμμετοχή  στην σημερινή πολυσύνθετη Κοινωνία της Γνώσης και Πληροφορίας !