Επαγγέλματα νερού

Προσοχή: ανοίγει σε νέο παράθυρο. PDFΕκτύπωσηE-mail

Δ Παρουσιάσεις

Εργασία σχετικά με τα επαγγέλματα νερού και δημιουργία ερωτηματολογίου.

• Τα παιδιά ψάχνουν να βρούνε ποιά από τα επαγγέλματα ασχολούνται με το νερό (μέσω διαδικτύου ή από  προσωπικές τους γνώσεις) και τα καταγράφουν σε ένα πρόγραμμα παρουσίασης.Τα διαβάζει κάποιος και συμπληρώνουν όλοι στο αρχείο τους.

• Διαλέγουν ένα επάγγελμα από αυτά και το αναπτύσσουν στην ίδια παρουσίαση βάζοντας ανάλογο τίτλο.

• Στη συνέχεια δημιουργούν ένα ερωτηματολόγιο σχετικό με το επάγγελμα που ανέπτυξαν για να πραγματοποιήσουν μια φανταστική συνέντευξη.

• Δημιουργούν κάρτα ή πρόσκληση προς τους γονείς, να επισκεφτούν το σχολείο και να θαυμάσουν τις δουλειές των παιδιών στον υπολογιστή. Μπορεί να γίνει χρήση της εφαρμογής  "Γλώσσα Γ- Δ" , με μειονέκτημα ότι δεν μπορώ να αποθηκεύσω τις προσκλήσεις παρά μόνο να τις εκτυπώσω.