Αλλες ιδέες

Δ Παρουσιάσεις

Τελευταία Ενημέρωση στις Δευτέρα, 05 Σεπτέμβριος 2016 14:22 Συντάχθηκε απο τον/την Administrator Δευτέρα, 05 Σεπτέμβριος 2016 14:20

ο ήλιος πηγή ζωής και επικίνδυνος

Γενεαλογικό δένδρο.

Πρόσκληση σε σχολική εκδήλωση

Γράμμα σε ένα φίλο μου

Δημιουργία ψηφιακού κόμικ

εκπαιδευτική τηλεόραση www.edutv.gr

πτηνά, τροφική αλυσίδα μόλυνση του περιβάλλοντος.

οι ολυμπιακοί αγώνες

Θεοί του Ολύμπου

Ανακύκλωση στην πόλη μας.

Ηλιακό σύστημα

Συντάχθηκε απο τον/την Administrator Δευτέρα, 05 Σεπτέμβριος 2016 14:15

Ψάχνουμε εικόνες απ το διαδίκτυο που έχουν σχέση με το ηλικακό μας σύστημα. αποθηκεύουμε κάποιες σε ένα φάκελο στον υπολογιστή μας. Διαβάζουμε λίγο κείμενο απ την wikipedia. Δημιουργούμε το αρχείο σε πρόγραμμα παρουσίασης.

Πληροφορίες για τη Λίμνη Μαραθώνα

Δ Παρουσιάσεις

Τελευταία Ενημέρωση στις Δευτέρα, 05 Σεπτέμβριος 2016 14:12 Συντάχθηκε απο τον/την Administrator Δευτέρα, 05 Σεπτέμβριος 2016 14:05

Δημιουργούν μια νέα παρουσίαση με τίτλο Λίμνη Μαραθώνα

διαφάνεια1

Η Λίμνη του Μαραθώνα είναι μία τεχνητή λίμνη που δημιουργήθηκε με σκοπό τη συγκέντρωση νερού για την ύδρευση της Αθήνας. Σχηματίσθηκε από την ανέγερση του Φράγματος του Μαραθώνα στη συμβολή των χειμάρρων Χαράδρου και Βαρνάβα και σε απόσταση μερικών χιλιομέτρων από την κωμόπολη Μαραθώνας Αττικής.

Σε χάρτη στο google maps βρίσκουν τις τοποθεσίες Αθήνα, Μαραθώνας, Βαρνάβας.

διαφάνεια2

Η Λίμνη του Μαραθώνα ήταν το κυριότερο απόθεμα νερού για την ύδρευση της Αθήνας από το 1931, οπότε άρχισε να δίνει νερό, μέχρι το 1959. Το 1959 άρχισε να λειτουργεί σύνδεση παροχής από τη λίμνη Υλίκη, ενώ από το 1981 το περισσότερο νερό για την ύδρευση της ελληνικής πρωτεύουσας προέρχεται από την τεχνητή Λίμνη του Μόρνου. Σήμερα πλέον όλο το νερό της Λίμνης Μαραθώνα δεν θα επαρκούσε παρά μόνο για λίγες ημέρες υδροδοτήσεως της Αθήνας.

Ζωγραφίζουν τη λίμνη Μαραθώνα και με αντιγραφή και επικόλληση την τοποθετούν στην παρουσίαση.

διαφάνεια3

Το φράγμα κατασκευάσθηκε από την αμερικανική εταιρεία ULEN (η οποία διατήρησε, βάσει του συμβολαίου, την ιδιοκτησία της εταιρείας υδρεύσεως της πρωτεύουσας μέχρι το 1974). Η κατασκευή του φράγματος διήρκεσε από το 1926 μέχρι το 1929.

παρουσιάζουν την εργασία στο τμήμα τους.

Λαλίτσες

Συντάχθηκε απο τον/την Administrator Δευτέρα, 05 Σεπτέμβριος 2016 14:03

Συμπληρώστε τα γράμματα που λείπουν από τις λέξεις για να γνωρίσετε τις «λαλίτσες».

Ανοίξτε το αρχείο για τα επαγγέλματα νερού και γράψτε το παρακάτω κείμενο:

Οι λαλίτσες είναι πήλ__νες σφυρ__χτρες που γεμίζονται με νερό,

γν__στές από πολύ παλιά στην__λλάδα. Τα παιδιά με αυτές

μιμούντ___ ήχους πουλι__ν. Το σχ__μα τους μοιάζει μερικές φορές με

πουλί. Έχει ένα μακρ__ στόμιο για φ__σημα, σαν ράμφος, και ένα άκρο

για να κρατιέτ___, σαν ουρά.

-->Ζωγραφίστε και εσείς μια λαλίτσα στο πρόγραμμα ζωγραφικής.

Επαγγέλματα νερού

Δ Παρουσιάσεις

Τελευταία Ενημέρωση στις Δευτέρα, 05 Σεπτέμβριος 2016 14:10 Συντάχθηκε απο τον/την Administrator Δευτέρα, 05 Σεπτέμβριος 2016 12:51

Εργασία σχετικά με τα επαγγέλματα νερού και δημιουργία ερωτηματολογίου.

• Τα παιδιά ψάχνουν να βρούνε ποιά από τα επαγγέλματα ασχολούνται με το νερό (μέσω διαδικτύου ή από  προσωπικές τους γνώσεις) και τα καταγράφουν σε ένα πρόγραμμα παρουσίασης.Τα διαβάζει κάποιος και συμπληρώνουν όλοι στο αρχείο τους.

• Διαλέγουν ένα επάγγελμα από αυτά και το αναπτύσσουν στην ίδια παρουσίαση βάζοντας ανάλογο τίτλο.

• Στη συνέχεια δημιουργούν ένα ερωτηματολόγιο σχετικό με το επάγγελμα που ανέπτυξαν για να πραγματοποιήσουν μια φανταστική συνέντευξη.

• Δημιουργούν κάρτα ή πρόσκληση προς τους γονείς, να επισκεφτούν το σχολείο και να θαυμάσουν τις δουλειές των παιδιών στον υπολογιστή. Μπορεί να γίνει χρήση της εφαρμογής  "Γλώσσα Γ- Δ" , με μειονέκτημα ότι δεν μπορώ να αποθηκεύσω τις προσκλήσεις παρά μόνο να τις εκτυπώσω.