Τα αποτελέσματα του ΑΣΕΠ.

Μια μικρή έρευνα πάνω στα δεδομένα

Διαγωνισμός του ΑΣΕΠ για τους καθηγητές που θα διδάξουν Φυσική, Χημεία, Βιολογία και Γεωγραφία σε μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου . Υποψήφιοι 6000 περίπου άνθρωποι με όνειρα, για 376 θέσεις. Μια διαδικασία κυριολεκτικώς άγρια. Σε κάθε 16 υποψήφιους οι 15  θα μείνουν εκτός. 6000 πτυχιούχοι Φυσικής, Χημείας, Βιολογίας και Γεωλογίας σε έναν αγώνα από τους σκληρότερους που διεξάγονται στο κοινωνικό τεραίν. Μπροστά σε αυτά τα μεγέθη τα αντίστοιχα των Πανελληνίων εξετάσεων φαντάζουν ασήμαντα.

Συμβαίνει μάλιστα να γνωρίζω προσωπικά αρκετούς φυσικούς και χημικούς οι οποίοι - εκτός από το ότι έχουν ιδιαίτερη έφεση στο επάγγελμα του εκπαιδευτικού-  κατέχουν τη Φυσική σε  βάθος μεγαλύτερο από πολλούς από εμάς τους εκπαιδευτικούς που διδάσκουμε σε σχολεία. Και οι άνθρωποι αυτοί ενώ απέδωσαν αξιοπρεπέστατα στον διαγωνισμό κατατασσόμενοι σε μια σειρά 600, 700 ή 800,  έχοντας δηλαδή αποδώσει καλύτερα από τα 80% των άλλων υποψηφίων, έμειναν τελικά με τη γεύση της αποτυχίας.

Ο Κώστας Δ., η Έφη Σ., ο Χρήστος Κ. , η Χαρά Β., ο Βαγγέλης Π. και ο Μάριος είναι μερικά μόνο παραδείγματα. Είναι μια σοβαρή αδικία κι εμείς οι παλιότεροι πρέπει να την βρούμε τρόπους να  επανορθώσουμε.

Με αφορμή την έκδοση των αποτελεσμάτων  η SCRIPTA MANENT ερεύνησε τα δεδομένα

το πρώτο από τα οποία ήταν  ότι τους 7000 υποψήφιους οι 2000 «έπιασαν τη βάση» και δημοσιεύτηκαν τα ονόματά τους.

Ένα δεύτερο δεδομένο είναι ότι οι επιτυχόντες είναι άνθρωποι σε μια γκαμα ηλικιών που φθάνει τα 28 χρόνια. Ο νεώτερος όλων είναι ένας αριστούχος φυσικός, γεννημένος το 1983, είναι δηλαδή  22 ετών.

Τα ερωτήματα τα οποία θέσαμε είναι τα εξής:

Ποιες είναι οι ηλικίες των 2000 αυτών ανθρώπων:

Ποιες ηλικίες είχαν τις συγκριτικά καλύτερες αποδόσεις;

Ποια είναι η κατανομή των ηλικιών των 378 διοριστέων οι οποίοι θα είναι σε λίγο οι συνάδελφοί μας;

Ποιος είναι ο ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ της ηλικίας των μελλοντικών αυτών καθηγητών;

Πόσοι από τους επιτυχόντες είναι άνδρες και πόσες είναι γυναίκες;

Πόσοι από τους επιτυχόντες είναι φυσικοί, χημικοί, βιολόγοι και γεωλόγοι;

Σε ποιους από τους τέσσερεις κλάδους επικρατούν οι άνδρες και σε ποιους οι γυναίκες;

Στη μικρή έρευνα που κάναμε υπολογίζουμε σε ένα σφάλμα γύρω στο 3%.

.

οι πάνω από τη βάση

οι επιτυχόντες

Και ένα σχόλιο:

Γιατί άραγε η Φυσική εμφανίζεται πιο ΑΡΣΕΝΙΚΗ από τις άλλες επιστήμες; Μήπως πρέπει κάποτε να το συζητήσουμε;

Ή θα δεχθούμε την άποψη της Margaret Werheim στο « Παντελόνι του Πυθαγορα»;

Στον αντίποδα η Βιολογία εμφανιζεται ως η πιο θηλυκή από τις άλλες επιστήμες

Ποια είναι τα αντίστοιχα ποσοστά για τους επιτυχόντες μαθηματικούς;

Αναζητήσαμε την απάντηση και διαπιστώσαμε ότι το ποσοστό των γυναικών μαθηματικών οι οποίες είναι στον πίνακα των διοριστέων του ίδιου διαγωνισμού είναι αρκετά μεγαλύτερο από το αντίστοιχο των γυναικών φυσικών. Είναι 36,6% , αισθητά ανώτερο από το 25,5% των φυσικών.

.